Wiadomości KutnoNa sygnaleZaginięcia i tragedie podczas grzybobrania. Policja radzi jak tego uniknąć

Zaginięcia i tragedie podczas grzybobrania. Policja radzi jak tego uniknąć

Jesień to idealny moment na grzybobranie. Policjanci przygotowali poradnik dla wszystkich miłośników leśnych wycieczek, dzięki któremu jesienne wojaże będą zdecydowanie bezpieczniejsze.

- Reklama -

Grzybobranie dla wielu osób jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Długi spacer, świeże powietrze i znalezione grzyby zachęcają, aby wybrać się do lasu. Podczas grzybobrania największe zagrożenia dotyczą osób starszych, które bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. Samotny spacer po lesie nie zawsze musi się wiązać ze szczęśliwym powrotem do domu z koszem wypełnionym grzybami. Bardzo często policjanci mają do czynienia z zaginięciem, które gdy szybko nie zostanie zgłoszone może skutkować tragedią.

- Reklama -

— Często amatorzy grzybobrania pochłonięci zbieraniem runa leśnego tracą orientację w terenie i po pewnym czasie tracą orientację i nie wiedzą zarówno gdzie się znajdują oraz w jakim kierunku powinni iść — mówi komisarz Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Dlatego tak ważne jest respektowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz uruchomienie szybkiego kanału informacyjnego między rodziną zaginionego, a policją. Tylko wtedy możemy uniknąć zaginięcia, a w przypadku, gdy ma ono miejsce dynamicznego i co najważniejsze skutecznego działania.

- Reklama -

Co dalej? Jak tego uniknąć? Kutnowscy policjanci apelują do mieszkańców o rozwagę i przygotowali poradnik dotyczący bezpiecznego grzybobrania:

– Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę;
– Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
– Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy; możemy wykorzystać go do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym;
– Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia albo nawet oznaczajmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
– Oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie;
– Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze zdrowie lub życie;
– Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomoce w razie akcji poszukiwawczej;
– Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;
– Warto mieć przy sobie dokument umożliwiający naszą identyfikację oraz numer telefonu kontaktowego do kogoś z rodziny;

(Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kutnie)

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: