Świeże warzywa prosto z grządki to marzenie wielu początkujących swoją przygodę w ogrodnictwie. Myślicie, że uprawa warzyw w ogrodzie to coś bardzo skomplikowanego? Nic bardziej mylnego! Wystarczy jedynie stosować się do kilku wskazówek, by założyć swój własny ogródek warzywny!
Zadbaj o miejsce
W wyborze odpowiedniego miejsca na ogródek warzywny kierujmy się tym, by jak najbardziej oddalić je od zanieczyszczeń, między innymi od ruchliwej drogi. Warzywa najlepiej będą rosły w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy, aby zadbać też o dostęp do wody – jej źródło powinno znajdować się na tyle blisko, by podlewanie roślin nie wiązało się z wielkim wysiłkiem. Dobrze, gdy ziemia na grządki jest równa i płaska. Dzięki temu woda będzie wsiąkała równomiernie, pozwalając warzywom na prawidłowy wzrost.
Ziemia pod ogródek warzywny
Gwarancją obfitych plonów w ogródku warzywnym jest odczyn pH gleby. Najlepiej, jeśli znajduje się w przedziale 6,0 a 7,0 – powinien więc być lekko kwaśny lub obojętny. W celu zmiany odczynu, należy skorzystać z odpowiednich środków. Na przykład w przypadku zbyt kwaśnej gleby, sprawdzi się nawóz wapniowo-magnezowy lub zmielona kreda.
Żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna ziemia sprawi, że warzywa na naszych grządkach będą rosły bez zarzutów. Aby dowiedzieć się więcej o badaniu pH gleby, przeczytaj artykuł: https://greensolutions.com.pl/jak-sprawdzic-ph-gleby-w-ogrodzie/.
Co zrobić przed wysiewem i sadzeniem roślin w ogródku warzywnym?
Zanim zajmiemy się obsadzaniem grządek, zadbajmy o to, by ziemia była perfekcyjnie przygotowana. Jakie czynności należy wykonać?
- oczyszczenie ziemi – polega na usunięciu z niej wszelkich zanieczyszczeń: kamieni, patyków czy resztek roślin, które gnijąc mogą wywołać u naszych roślin choroby.
- spulchnienie i rozluźnienie gleby – struktura gleby pozwoli na lepszą cyrkulację powietrza oraz transport wody; można je wykonać przy pomocy szpadla lub glebogryzarki.
- nawożenie – dobrze jest dodatkowo wzbogacić glebę o niezbędne składniki; korzystajmy przede wszystkim z naturalnych nawozów, na przykład obornika lub kompostu.
Planowanie ogrodu warzywnego
W ustalaniu kolejności sadzenia roślin weźmy pod uwagę płodozmian, czyli okresy wegetacyjne poszczególnych warzyw. Dzięki temu najlepiej wykorzystamy nasz ogródek warzywny i będziemy mogli cieszyć się plonami jeszcze dłużej. Wydzielone grządki można dodatkowo podsypać, aby nie gromadziła się w nich woda. Niezbędne będą również ścieżki między grządkami, aby dostęp do roślin nie był w żaden sposób ograniczony.
Przed wysiewem zwróćmy uwagę na to, jakie warzywa nie powinny być ze sobą w sąsiedztwie, a jakie działają na siebie korzystnie. Substancje chemiczne w nich zawarte mogą bowiem hamować lub przyspieszać wzrost innych gatunków. Dlatego obok siebie bez problemu zasadzimy na przykład ziemniaki, rzodkiew, koper, fasolę i groch oraz cebule obok buraków. Z dala od siebie sadźmy zaś ogórki i pomidory, a także fasolę i buraki.
Sadzenie i wysiew warzyw – kiedy można je przeprowadzić?
Wczesna wiosna to doskonała pora na wysiewanie i sadzenie pierwszych warzyw. W marcu zaczynamy od cebuli i selera. Na przełomie marca i kwietnia możemy sadzić pietruszkę, bób, seler, groch, sałatę oraz marchew. Przełom kwietnia i maja to czas na kapustę, brokuły, kalafiory i buraki. W maju zaś zasadzimy pomidory, dynie, cukinie, koper i ogórki.
Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji niektórych warzyw, między innymi sałaty i rzodkiewki, możemy sadzić je częściej.
Nie zapominajmy też o pozostałych roślinach! Ogródek warzywny to doskonale miejsce na zioła, na przykład bazylię, miętę, lubczyk czy kolendrę. Plony w postaci warzyw i ziół na pewno wpłyną na jakość przygotowywanych przez nas posiłków.
Ogródek warzywny – czy to coś trudnego?
Założenie ogródka warzywnego nie jest zbyt skomplikowane. Stosując się do powyższych zasad możemy być pewni, że nasze grządki wypełnią się roślinami, które potem wylądują na talerzach!
Artykuł partnera