reklama
reklama
reklama
reklama

(ZDJĘCIA) Kutnianie zwiedzili Centrum Dialogu im. Edelmana

W ostatnich dniach mieszkańcy Kutna i okolic odbyli interesującą wyprawę do Łodzi, zwiedzając Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i cmentarz żydowski przy ul. Brackiej po którym oprowadzali  rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi”.  Uczestniczyli także w  wernisażu  wystawy „Powroty” Agnieszki Traczewskiej zorganizowanej przez Gminę Żydowską w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wystawa prezentowana była w  domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim.

Zwiedzający obejrzeli wystawę stałą, poznali wielokulturową Łódź i społeczność żydowską, która zamieszkiwała to miasto do czasów II wojny światowej. O tym wszystkim niezwykle  interesująco opowiadała Joanna Podolska – dyrektorka   Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.  Obejrzeliśmy także  wystawę składającą się z dwóch części: „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” oraz „Marzec ’68. Konteksty”.

- R E K L A M A -

Uczestnicy wycieczki zwiedzali  Park Ocalałych, który został poświęcony właśnie tym osobom i ich pamięci. Dokładna liczba Ocalałych z łódzkiego getta nie jest znana – szacuje się ją między 7 a 12 tysięcy.  Jedną z form tego upamiętnienia jest idea dedykowania Ocalałym drzewka w Parku. Do dzisiaj przyznanych zostało 545 drzewek – pierwsze z nich nadane zostały w 2004 roku, a ostatnie w październiku 2011 roku, w trakcie 70. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta. Główną osią kompozycyjną Parku jest aleja Arnolda Mostowicza. Łączy ona Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z Kopcem Pamięci, na szczycie którego stoi ławeczka Jana Karskiego. Wzdłuż całej alei ułożone są granitowe tablice z wyrytymi nazwiskami Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto i numerami nadanych im w Parku drzew.

Następnie  uczestniczyli w   spacerze  po cmentarzu żydowskim, który poprowadził rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi” wydanego w formie spacerownika.

- R E K L A M A -

Zwiedzający mieli także okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy „Powroty”  – to fotograficzna  dokumentacja wędrówki,  podczas której chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci.  Chasydzi wierzą, że raz w roku dusza każdego zmarłego powraca do miejsca, gdzie pogrzebane jest jego ciało. Cadyk wracający w rocznicę śmierci na miejsce swego grobu czyta wszystkie kwitle, a następnie zanosi prośby do nieba.

Relacja autorstwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – Pełna relacja

- R E K L A M A -

Wyjazd edukacyjny został zorganizowany   w ramach zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego ze środków Prezydenta Miasta Kutno, a patronatem  honorowym objęło ten projekt Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

źródło: UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: