W ostatnich dniach mieszkańcy Kutna i okolic odbyli interesującą wyprawę do Łodzi, zwiedzając Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i cmentarz żydowski przy ul. Brackiej po którym oprowadzali rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi”. Uczestniczyli także w wernisażu wystawy „Powroty” Agnieszki Traczewskiej zorganizowanej przez Gminę Żydowską w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wystawa prezentowana była w domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim.
Zwiedzający obejrzeli wystawę stałą, poznali wielokulturową Łódź i społeczność żydowską, która zamieszkiwała to miasto do czasów II wojny światowej. O tym wszystkim niezwykle interesująco opowiadała Joanna Podolska – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Obejrzeliśmy także wystawę składającą się z dwóch części: „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” oraz „Marzec ’68. Konteksty”.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali Park Ocalałych, który został poświęcony właśnie tym osobom i ich pamięci. Dokładna liczba Ocalałych z łódzkiego getta nie jest znana – szacuje się ją między 7 a 12 tysięcy. Jedną z form tego upamiętnienia jest idea dedykowania Ocalałym drzewka w Parku. Do dzisiaj przyznanych zostało 545 drzewek – pierwsze z nich nadane zostały w 2004 roku, a ostatnie w październiku 2011 roku, w trakcie 70. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta. Główną osią kompozycyjną Parku jest aleja Arnolda Mostowicza. Łączy ona Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z Kopcem Pamięci, na szczycie którego stoi ławeczka Jana Karskiego. Wzdłuż całej alei ułożone są granitowe tablice z wyrytymi nazwiskami Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto i numerami nadanych im w Parku drzew.
Następnie uczestniczyli w spacerze po cmentarzu żydowskim, który poprowadził rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi” wydanego w formie spacerownika.
Zwiedzający mieli także okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy „Powroty” – to fotograficzna dokumentacja wędrówki, podczas której chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. Chasydzi wierzą, że raz w roku dusza każdego zmarłego powraca do miejsca, gdzie pogrzebane jest jego ciało. Cadyk wracający w rocznicę śmierci na miejsce swego grobu czyta wszystkie kwitle, a następnie zanosi prośby do nieba.
Relacja autorstwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – Pełna relacja
Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego ze środków Prezydenta Miasta Kutno, a patronatem honorowym objęło ten projekt Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
źródło: UM Kutno