To już kolejny raz gdy grupa mieszkańców Powiatu Kutnowskiego, wzięła udział w inscenizacji wydarzeń, z września 1939 r. Na pamiątkę słynnej szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich na Niemców pod wsią Krojanty, od 2001 r., odbywa się tam rekonstrukcja bitwy, współorganizowana przez Polski Klub Kawaleryjski, jeden z jego oddziałów, istnieje na terenie naszego powiatu.
Tym razem 1 września 2019 r., do Krojant dotarła delegacja z Powiatu Kutnowskiego, licząca 25 osób. W tym roku, w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, w licznej reprezentacji powiatu mieli zaszczyt pojawić się m.in. Starosta Kutnowski Daniel Kowalik i członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski.
Sens tego był taki, z ziemi kutnowskiej, pola i zaplecza Bitwy nad Bzurą, udała się delegacja aby oddać hołd pierwszym obrońcom Ojczyzny, którzy stanęli do boju już 1 września 1939 r. Podczas uroczystości pod pomnikiem w Krojantach, delegacja przedstawiona została zebranym przez organizatorów, później złożyła wiązankę kwiatów. Delegacja złożona była m.in. z członków orkiestry dętej „Clonovia” oraz z silnego oddziału PKK, odtwarzającego pluton kolarzy, zaangażowany w dniu rozpoczęcia wojny, bezpośrednio w walki. Orkiestra swoje zadania związane z oprawą wydarzenia i Mszy Świętej, wypełniała w sobotę 31 sierpnia, natomiast grupa przewidziana do rekonstrukcji, działała w niedzielę, przed i podczas inscenizacji.
Wymagało to dużo zabiegów logistycznych związanych z organizacją wyjazdu, odpowiednim umundurowaniem grupy, uzbrojeniem i wpięciem w całość pokazu. Dowódcą i organizatorem tej części wyjazdu, byłem osobiście ja, Marek Drabik, członek Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. Sam oddział złożony był z młodzieży szkolnej z opiekunami, szkół związanych z wrześniem 1939 r. oraz członków Ligi Strzeleckiej i członków Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.
nscenizacja, która trwała kilka godzin, zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy widzów, głównie z Pomorza, kilkaset osób brało aktywny udział w inscenizacji. Wszystko przeprowadzono w sposób wyjątkowo realistyczny, ogień z broni ręcznej, bombardowanie z samolotu, ostrzał artylerii, ranni, uczestnicy czuli ducha walki z Niemcami, a widzowie mieli dawkę silnych emocji i niezatartych wspomnień na przyszłość. Była musztra konna kawalerii oraz starannie przygotowana szarża z udziałem ponad stu koni. Dobry scenariusz i komentarz do tego co można było obserwować, sprawiały wrażenie autentyczności toczonych przed oczami widzów walk.
Na koniec, jako urozmaicenie, Wojsko Polskie zaprezentowało działania żołnierzy polskich, tzw. kawalerii powietrznej w Afganistanie, a także szarżę współczesnych oddziałów złożonych z wozów pancernych i czołgów, emocjom nie było końca.
Wyjazd, który rozpoczął się o 6.00 w niedzielę 1 września 2019 r., grupa z powiatu kutnowskiego zakończyła ok. 22.00. Już w poniedziałek część uczestników rozpoczęła tradycyjnie rok szkolny, a dorośli pracę, w spokojnej, bezpiecznej Polsce, i niech tak pozostanie!. Następna rekonstrukcja za rok.
Tekst: Marek Drabik ▪