Nowy sposób głosowania, więcej pieniędzy do rozdysponowania i nowa kategoria projektów – to największe zmiany, jakie wprowadzone mają być do Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.
W tym roku prawdopodobnie czekają nas duże zmiany i nowe zasady. O nowościach w KBO w środę podczas specjalnego spotkania z mieszkańcami opowiadali przedstawiciele Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta: naczelnik dr Michał Adamski oraz Liliana Urbańczyk-Wójcik.
Środowe spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców i sala konferencyjna Kutnowskiego Domu Kultury zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Pojawili się m.in. projektodawcy KBO z poprzednich lat, przewodniczący Rady Miasta Kutno Mariusz Sikora oraz miejscy radni Robert Feliniak, Łukasz Walczak, Arkadiusz Olesiński i Michał Łucki. Nie brakowało sugestii oraz pytań dotyczących tegorocznych nowości.
Papier odchodzi do lamusa
Największą ze zmian jest zlikwidowanie papierowej wersji składania projektów i głosowania na nie. Teraz obie czynności będzie można wykonać WYŁĄCZNIE elektronicznie. Zapewniony ma być minimum jeden punkt stacjonarny do oddawania głosów drogą elektroniczną, a także specjalny mobilny punkt do głosowania.
W kwestii głosowania bez zmian pozostaną możliwość oddania głosu przez każdego mieszkańca Kutna, głosowanie przez minimum 9 dni i możliwość oddania maksymalnie 3 głosów.
Bez zmian pozostają natomiast: nieograniczona ilość projektów złożona przez jednego mieszkańca, minimum 30 mieszkańców Kutna na liście poparcia projektu, zgoda opiekuna prawnego na zgłoszenie projektu przez małoletnią osobę, projekty inwestycyjne tylko na terenie miasta, nieinwestycyjne na terenie nie stanowiącym własności miasta wymagają zgód dysponenta terenu lub zarządcy nieruchomości.
Do dyspozycji ponad milion złotych
W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania 1,1 mln złotych, a więc o 100 000 złotych więcej. Pojawi się też nowa kategoria projektów: różane do 25 000 zł. Pozostałe dwie: duże o wartości od 25 000 do 100 000 i małe o wartości do 25 000 zł pozostają bez zmian.
Warto dodać, że teraz 80% środków zostanie przeznaczonych na projekty nieinstytucjonalne (wcześnie było to 50%).
W przypadku nie rozdysponowania wszystkich środków w progu kwotowym dużych projektów, zwiększeniu ulega limit projektów małych, a następnie projektów różanych.
Wnioski dotyczące projektów do KBO 2019 będzie można składać już niebawem, bo prawdopodobnie w lutym. Z kolei głosowanie ma odbyć się w czerwcu.
O tym, czy zaproponowane zmiany wejdą w życie, na najbliższej sesji zadecydują radni. O Kutnowskim Budżecie Obywatelskim będziemy informować na bieżąco.