Upały dają się we znaki w całym kraju i nie inaczej jest w Kutnie. Mieszkańcy szukają ochłody na basenie, nad okolicznymi jeziorami i… na fontannie przy Placu Piłsudskiego. Wśród wielu kutnian wzbudza to spore kontrowersje, a sanepid informuje o zagrożeniach.
Nowa fontanna w centrum Kutna powstała trzy lata temu i bez wątpienia jest jedną z wizytówek miasta. W okresie wakacyjnym ciężko jednak w spokoju podziwiać jej piękno bowiem część kutnian urządza sobie kąpielisko.
— Nie widzę nic złego w tym, jeśli dzieci bawią się wokół fontanny, ale nie rozumiem, jak można się tutaj kąpać? Wiele razy byłam świadkiem, jak rodzice rozbierali swoje pociechy do kąpielówek i zachowywali się, jakby byli na basenie — mówi nam jedna z kutnianek, którą spotkaliśmy przy Placu Piłsudskiego.
Mieszkańcy twierdzą, że w fontannie… myją się też bezdomni.
— Fontanna stała się dosłownie łazienką. Golenie, mycie, załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wiele razy byłem świadkiem takich zachowań, aż włos jeży się na głowie — komentuje z kolei pan Sebastian.
Niezadowolenie części kutnian z zachowania nad fontanną to jedno, ale drugą ważną kwestią są zagrożenia związane z kąpielami w tym miejscu.
— Fontanny i podobne urządzenia wodne, instalowane poza budynkami (parki, ulice) mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się tak jednak przede wszystkim w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, a także niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym np. picia wody lub kąpieli czy wręcz pływania w otwartym zbiorniku fontanny — można przeczytać w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kutnowskiego Sanepidu.
Dzieci bawiąc się w fontannie narażone są na różnego rodzaju zakażenia drogą doustną.
— Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia mogą wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej — ostrzega Sanepid.