Jako, że w miniony weekend w naszym mieście odbywało się 46. Święto Róży, to tematem przewodnim ostatniego spaceru z TPZK nie mogło być nic innego jak…róże
Z relacji Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej: Spotkanie rozpoczęliśmy na tyłach Dworku Modrzewiowego, w naszym różanym ogródku. Zebrani rozsiedli się wygodnie wśród krzewów róż, w altance i na ławeczkach, a w pachnącą różami historię naszego miasta wprowadziła ich Barbara Łuczak.
Opowiedziała o braciach Aaronie i Katrielu Eizykach, którzy na początku XX wieku przybyli do Kutna i tu założyli swoją szkółkę. Spacerowicze dowiedzieli się gdzie znajdowało się ich gospodarstwo, co początkowo w nim uprawiali poza różami, jak się rozwijało, jak potoczyło się życie braci i ich rodzin w czasie II wojny światowej i co po niej zostało z gospodarstwa.
Kolejną wielką postacią, o której dziś usłyszeliśmy był Bolesław Wituszyński, który swoją różaną plantację założył w 1938 roku. Przybliżona została też historia kutnowskich jarmarków różanych, wykorzystaniu róży w tworzeniu marki miasta i włączeniu się TPZK w jej promowanie.
Następnie spacerowicze udali się do parku im. Traugutta, w którym odbywa się, mocno okrojone ze względu na pandemię święto. Tutaj mogli obejrzeć plenerową wystawę zdjęć autorstwa Pawła Pisarskiego, która jest efektem naszej akcji „WyRÓŻnij się”, zobaczyć Biblioteczkę Różaną, czyli zbiór publikacji poświęconych odmianom, hodowli i pielęgnacji róż, a przede wszystkim podziwiać piękne kompozycje różane umieszczone na wystawie.
Tym razem „smaczek” spaceru był materialny. Każdy uczestnik spaceru otrzymał świętoróżaną pamiątkę – folder dotyczący róż i zestaw pocztówek.
Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy za tydzień
Zadanie pn. „Spacerem po Kutnie” dofinansowane jest ze środków finansowych Prezydenta Miasto Kutno.
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej