Zmiany w podatkach 2021

Rok 2021 powita nas nowymi regulacjami dotyczącymi podatków. Dotkną one m.in. opodatkowania spółek komandytowych, publikowania strategii podatkowej oraz zasad ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Zobaczmy, na jakie zmiany należy zwrócić uwagę.

- R E K L A M A -

Spółki komandytowe podatnikami CIT
Jedną z najgłośniejszych zmian mających zajść w podatkach jest objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych. Dotychczas, spółki komandytowe były opodatkowane na poziomie wspólników. Oznacza to, że każdy z nich opłacał indywidualny podatek PIT. Teraz natomiast, wraz ze zmianą, spółki komandytowe zostaną objęte na poziomie spółki podatkiem od osób prawnych, czyli CITem. CIT będą musiały opłacać wszystkie spółki komandytowe. Bez znaczenia będzie skala prowadzonej działalności, wielkość spółki, status wspólników, struktura czy pochodzenie kapitału.

Zgodnie z ustawą, nowe przepisy regulujące opodatkowanie spółek komandytowych CIT miały wejść w życie wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku. Jednakże, na etapie prac legislacyjnych wprowadzono zmianę umożliwiającą odroczenie zastosowania nowych przepisów aż do 1 maja 2021 roku.

- R E K L A M A -

Estoński CIT
Wraz z nowym rokiem, do ustawy o CIT zostanie wprowadzony alternatywny system opodatkowania dochodów spółek kapitałowych w formie ryczałtu – tzw. estoński CIT. Polega on na tym, że ci przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. Podatek zapłacą dopiero, gdy osiągnięty w firmie zysk wspólnicy zdecydują się przeznaczyć na własne, a nie biznesowe cele. Aby spółka kapitałowa mogła skorzystać z estońskiego CITu musi spełniać szereg wymogów określonych w ustawie.

Publikowanie strategii podatkowej
Do ustawy o CIT wprowadzono artykuł 27c. Nakłada on obowiązek w raportowaniu. Polega to na tym, że największe podmioty podatkowe (przekraczające 50 mln euro przychodu) lub tworzące tzw. podatkową grupę kapitałową będą miały obowiązek publikowania na swoich witrynach internetowych danych na temat realizowanej strategii podatkowej. Podanie tych informacji ma na celu zwiększenie transparentności spółek. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara do 250 tys. zł.

- R E K L A M A -

9% CIT
Zmianą zostały również objęte kryteria dotyczące tego, kto może płacić 9% CIT zamiast 19% CITu. Nastąpiło zwiększenie progu, do którego można stosować preferencję – z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Od teraz, 9% CIT będą płacić przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie swojej działalności gospodarczej (w pierwszym roku działalności) oraz przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika, czyli tacy, których przychody z poprzedniego roku podatkowego nie przekraczają 2 mln euro.

Ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej
Z ulgi abolicyjnej korzystają osoby pracujące poza granicami Rzeczypospolitej Polski. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2021 roku, podatnicy będą mogli wykonywać odliczenia od podatku dochodowego kwoty ulgi tylko wtedy, gdy wysokość nie przekroczy 1360 zł. W praktyce, oznacza to, że osoby pracujące poza Polską w niektórych przypadkach będą musiały zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem w kraju a podatkiem za granicą. Zmiana nie dotyczy osób wykonujących zawód marynarza.

Profesjonalna pomoc
Boisz się, że zmiany w podatkach boleśnie odbiją się na Twojej firmie? Skontaktuj się z osobą wykonującą zawód o nazwie doradca podatkowy. Jak można wywnioskować po nazwie doradca podatkowy, doradzi Ci jak powinieneś zarządzać finansami swojego biznesu, aby był on nie tylko opłacalny, ale również w pełni zgodny z prawem.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: