Wiadomości KutnoKutno280 milionów złotych dla łódzkiego NFZ-u. Pieniądze pomogą szpitalom

280 milionów złotych dla łódzkiego NFZ-u. Pieniądze pomogą szpitalom

Minister zdrowia zdecydował o zwiększeniu wyceny świadczeń medycznych od 1 lipca. Dodatkowe 4,1 mld zł z procedowanej aktualnie zmiany planu finansowego NFZ zostaną przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej. 282 miliony złotych z tej kwoty otrzyma Łódzki OW NFZ. To kolejny w tym roku, ale najbardziej spektakularny – 3-krotnie wyższy niż do tej pory – wzrost pieniędzy na leczenie w budżecie Łódzkiego NFZ.

- Reklama -

Pieniądze pozwolą dyrektorom placówek medycznych na zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników medycznych, w szczególności najmniej zarabiających. Funduszowi umożliwią opłacenie nielimitowanych badań obrazowych, operacji usunięcia zaćmy i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, leczenie pacjentów z nowotworami. Łódzki Fundusz chciałby przeznaczyć te pieniądze także na najważniejsze dla pacjentów w Łódzkiem świadczenia m.in.: nadal skracać czas oczekiwania na leczenie w poradniach specjalistycznych, polepszyć dostęp do opieki długoterminowej, czyli leczenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

- Reklama -

Według Ministerstwa Zdrowia nowe wyceny obejmą różne rodzaje świadczeń, w ciągu pół roku wzrośnie finansowanie o następujące kwoty w skali kraju: świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielane w poradniach o 3% – więcej o 108,5 mln zł; świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w oddziałach szpitalnych o 2% więcej o 255,5 mln zł, świadczenia leczenia szpitalnego udzielane w SOR-ach i Izbach Przyjęć o 10% – więcej o 37,3 mln zł; świadczenia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień o 5% – więcej o 65,2 mln zł; świadczenia rehabilitacji leczniczej o 5% – więcej o 61,5 mln zł; świadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym o 5% – więcej o 17 mln zł; świadczenia udzielane w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych o 5% – więcej o 4,5 mln zł.

Szpitale w Łódzkiem z końcem kwietnia br. otrzymały dodatkowo do ryczałtów na rok 2019 61 milionów złotych. Dla szpitali oznaczało to dodatkowo od kilkudziesięciu tysięcy do kilkunastu milionów zł więcej w porównaniu z ryczałtem, którym dysponowały w roku 2018. Wskutek projektowanej zmiany wyceny świadczeń ryczałty dla szpitali zostaną ponownie przeliczone. Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych otrzymają więcej pieniędzy, które umożliwią zwiększenie wynagrodzeń personelu medycznego, który dotąd nie był objęty wzrostem płacy.

- Reklama -

Plan finansowy ŁOW NFZ od stycznia 2019 r. był zwiększany się już cztery razy. W wyniku tych zmian do placówek medycznych trafiło dodatkowo 106 mln zł, m.in. na zabiegi endoprotezoplastyki (16,3 mln); leczenie w poradniach specjalistycznych i badania obrazowe (3 mln), leczenie AMD (choroby grożącej utratą wzroku), a także na nowoczesne programy lekowe i nielimitowaną rehabilitację dla niepełnosprawnych (2,1 mln). Dzięki procedowanej obecnie zmianie planu finansowego, szacujemy, że ŁOW NFZ otrzyma 282 miliony złotych, to jest dodatkowo niemal 3-krotnie większą kwotę (niż w okresie I-V 2019 r.) na świadczenia medyczne dla pacjentów w Łódzkiem. To rekordowy wzrost planu finansowego w tak krótkim czasie, w ciągu jednego roku. Dla porównania w roku 2018 plan finansowy Łódzkiego Funduszu wzrósł o 263 miliony w trakcie całego roku.

Od 1 lipca br. w Wojewódzkim Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie prowadzony pilotażowy program leczenia udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. W najbliższych dniach ŁOW NFZ rozstrzygnie konkurs na dodatkowych 10 pracowni, w których będą wykonywane badania TK i RM w naszym województwie. Od marca Łódzki NFZ zapewnił dorosłym i dzieciom leczenie SMA (rdzeniowego zaniku mięśni ), wkrótce umożliwi pacjentom leczenie najczęściej występujących nowotworów m.in. raka jelita grubego, czerniaka, raka płuc w nowych ośrodkach, w ramach programów onkologicznych. Od sierpnia w Łódzkiem będzie więcej miejsc dla pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych, przybędzie także miejsc dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu i stacjonarnie.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: