Przygotowujesz piernik na święta? Najwyższy czas! To ostatni moment, by zrobić piernik długo dojrzewający, który musi swoje odstać, by nabrać smaku i aromatu. Na szczęście istnieją też inne pomysły na piernik, jeśli nie masz możliwości zabrać się za to teraz. Oto 4 pomysły na piernik i dodatki do niego.
Piernik dojrzewający – staropolski
Staropolski piernik wymaga czasu i dobrych składników. Jeśli chcesz zajadać się tym pysznym ciastem, czas zabrać się do pracy. Zacznij od podgrzania 250 gramów masła, 500 gramów miodu i 400 gramów cukru w rondelku. Gdy składniki się rozpuszczą, odstaw je do przestudzenia. W misce wymieszaj kilogram mąki pszennej, szczyptę soli i 60 gramów przyprawy do piernika. Dolej do nich miód z masłem. W 100 mililitrach mleka rozpuść 3 łyżeczki sody oczyszczonej i to również dodaj do mieszanki. Następnie wbij 3 jajka i mieszaj całość, aż uzyskasz jednolitą masę o lepiącej konsystencji. Ciasto przełóż do szklanek lub ceramicznej miski, przykryj ściereczką i odstaw na minimum dwa tygodnie w chłodne miejsce. Po tym czasie podziel otrzymane ciasto na trzy równe części i rozwałkuj je. Ułóż na blaszkach z papierem do pieczenia i piecz przez 20 minut w temperaturze 170 stopni. Płaty posmaruj powidłami, połącz ze sobą i zawiń w papier. Obciąż deską do krojenia i odstaw na cztery dni. Po tym czasie możesz polać je polewą.
Szybki piernik
Szybki piernik zrobisz w godzinę, jeśli będziesz się spieszyć. To ciasto na ostatnią chwilę. Zacznij od rozgrzania pół kostki masła z 150 gramami miodu i 150 gramami czekolady. Podgrzewaj całość i zdejmij z kuchenki, gdy składniki się połączą. Przesiej 200 gramów mąki do miski, dodaj tyle samo cukru, 30 gramów kakao i dwie łyżeczki przyprawy do piernika. 3 ubite jajka dodaj do masy i wlej masło z czekoladą i miodem. Wymieszaj całość i przelej ciasto do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 40 minut – do suchego patyczka. Ciasto będzie smakować idealnie polane polewą czekoladową.
Szybki piernik z powidłami
Tak przygotowany piernik możesz oczywiście przełożyć również powidłami. Idealnie sprawdzą się tu powidła z dodatkiem suszonych śliwek, które są bardzo aromatyczne i słodkie. Otrzymane ciasto przekrój na pół po wystygnięciu i posmaruj powidłami. Następnie złącz i zalej polewą.
Szybki piernik z kremem grysikowym
Piernik przygotowany w niedługim czasie może mieć także inne dodatki, nie tylko powidła. Możesz ozdobić go kremem grysikowym, który smakuje doskonale. Zagotuj 400 mililitrów mleka z czterema łyżkami kaszy manny. Mieszaj dokładnie i wystudź. Utrzyj kostkę masła ze 100 gramami cukru pudru i dodaj wystudzony grysik oraz sok z połowy cytryny. Taką masą możesz przełożyć szybki piernik, ale również ten staropolski.
Piernik możesz przygotować na wiele różnych sposobów. My mamy dla Ciebie te dwa – szybki i wymagający czasu – a także dwa dodatki, które świetnie sprawdzą się w obu przypadkach. Który piernik zrobisz w tym roku? Jeśli szukasz inspiracji na inne świąteczne ciasta, koniecznie zajrzyj na stronę W kuchni z Wedlem. Te przepisy mogą Cię zaskoczyć.