reklama
  • Krzysztof Ciebiada Sejm

,,Bezpieczne Wakacje”: Akcja kutnowskich służb na basenie miejskim [ZDJĘCIA]

Kutnowscy policjanci w ramach ogólnopolskiej kampanii ,, Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą ” oraz akcji ,, Bezpieczne Wakacje” przeprowadzili spotkanie z mieszkańcami Kutna na terenie otwartego basenu miejskiego. Piękna pogoda oraz wysokie temperatury sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

- R E K L A M A -

5 sierpnia 2022 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie zorganizowali spotkanie edukacyjno – informacyjne dla osób korzystających z ogólnodostępnego basenu miejskiego. Omówiono najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania na terenach przywodnych, jak i bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą. Udział w spotkaniu wzięli także funkcjonariusze z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie oraz ratownicy wodni, prezentując  sprzęt ratowniczy, pokazując sposoby ratowania osoby topiącej się w wodzie. Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem.

Od początku wakacji na terenie całej Polski utonęło już 95 osób. Tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.

- R E K L A M A -

Jak pokazują dane statystyczne najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, wypadnięcie z łódek, jachtów, niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

- R E K L A M A -

•    korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik
•    przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
•    nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego
•    nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu
•    dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie
•    nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
•    przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby
•    nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe:
dla telefonów komórkowych: 601 100 100
ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112 

Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!
Policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk.


Nie przegap: