reklama

Aminokwasy – sumplementacja w sporcie

Choć wielu z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, odpowiednia suplementacja w sporcie jest niezwykle ważna. Sportowcy poddają swoje ciała tak ogromnemu wysiłkowi, że potrzebują one później czasu i regeneracji, by móc wciąż odpowiednio się rozwijać i nie doznawać urazów i kontuzji. Nieodłączonym elementem tych procesów są właśnie suplementy, wśród których wyróżnić możemy między innymi aminokwasy. O tym, czy warto z nich korzystać i jaki mają wpływ na nasz organizm w poniższym tekście. 

- R E K L A M A -

Jakich suplementów potrzebują sportowcy?

Dostarczanie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych zgodnie z aktualnymi zaleceniami determinuje prawidłowy rozwój każdego człowieka. Tyczy się to nie tylko sportowców. Ci jednak z uwagi na wysiłek fizyczny i doprowadzanie swojego ciała niejednokrotnie do granic możliwości, potrzebują dodatkowych składników w większej ilości. Dlatego też nieodłącznym elementem życia sportowców jest odpowiednia suplementacja. Przede wszystkim zalicza się do niej odżywki białkowe, cytrulinę, kreatynę i aminokwasy. I to właśnie tej ostatniej grupie poświęcimy odrobinę więcej uwagi. Uwagę powinniście poświęcić też bukmacherowi GoBet, który nieustannie rozwija swoją ofertę. Z gobet kod promocyjny uzyskacie dostęp do atrakcyjnego bonusu dla nowych graczy. 

Aminokwasy są budulcem białek i odgrywają bardzo ważną rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie. Niekiedy sama zdrowa dieta nie wystarczy, żeby zagwarantować organizmowi odpowiednią ilość aminokwasów. Dlatego też zdecydowanie warto je suplementować. 

- R E K L A M A -

Aminokwasy BCAA

Jednymi z najpopularniejszych w przypadku suplementacji aminokwasami są BCAA. W ich skład wchodzą leucyna, walina i izoleucyna. To aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Ich egzogenny charakter sprawia, że nie są produkowane w ludzkim organizmie. Stąd też należy dostarczyć je organizmowi ze źródeł zewnętrznych. Korzyści z ich stosowania jest naprawdę wiele. Przede wszystkim pozwalają one lepiej odżywić mięśnie i chronić je przed następstwami intensywnego wysiłku fizycznego. To z kolei sprzyja budowanie większej, suchej masy mięśniowej.

Kiedy stosować suplementację aminokwasami?

Badania wykazały, że największe korzyści z suplementowania aminokwasów BCAA nasz organizm uzyska, kiedy stosowane one będą przed i w trakcie treningu. W tych właśnie okresach większe nasycenie krwi aminokwasami sprzyja minimalizowaniu ryzyka rozpadu białek. Zasady ich przyjmowania są stosunkowo proste. Przyjęło się, że przyjmować należy w jednej porcji 1g BCAA w przeliczeniu na 10kg masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 80 kilogramów powinna przyjąć porcję aminokwasów rozgałęzionych o wadze 8 gramów. 

- R E K L A M A -

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania BCAA, które pozostają jednymi z najzdrowszych i najbezpieczniejszych suplementów. Przeciwwskazaniem do stosowania BCAA jest w szczególności niewydolność wątroby. Aminokwasy nie są natomiast szkodliwe dla kobiet w ciąży, a także karmiących. Dostępne są one zarówno w postaci łatwo rozpuszczalnego proszku, jak i również kapsułek do łykania. Sam korzystałem z pierwszej opcji i byłem zadowolony z efektów. 

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: