Analiza finansowa – na co zwrócić uwagę?

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Przeprowadzenie analizy finansowej w przedsiębiorstwie budzi negatywne emocje, jednak warto zdecydować się na takie działanie, by ocenić rentowność, płynność, wypłacalność, a co za tym idzie zasadność swoich decyzji. To cenne źródło wiedzy zarówno dla przedsiębiorcy, przyszłego inwestora i instytucji kredytowych.

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Analiza finansowa to elastyczne narzędzie, które uzależnione jest głownie od celu jej przeprowadzenia. Są jednak czynniki, które powinny pojawić się w każdym zestawieniu. Oto kilka podstawowych części składowych analizy finansowej.

1. Majątek przedsiębiorstwa
Dotyczy to całościowego bilansu. Obejmuje zarówno gotówkę, należności, papiery wartościowe, przedmioty rzeczowe firmy. Zarówno majątek trwały jak i obrotowy stanowi źródło informacji o posiadanym przez firmę zasobie finansowym.

2. Źródła finansowania
Należy wziąć pod uwagę nie tylko kredyty i pożyczki, ale również kapitał własny, rozliczenia międzyokresowe, zyski i stratę netto.

3. Odpowiednia analiza bilansu
Polega na odpowiednim odczytaniu danych na przestrzeni kilku lat. Pozwala to ocenić gdzie kierowane są finanse firmy, wszelkie nakłady i jak wzrasta majątek przedsiębiorstwa. Obserwacja na przestrzeni kilku lat to informacja pozwalająca podjąć odpowiednie decyzje strategiczne.

4. Ocena przyszłości przedsiębiorstwa przez inwestorów
To typowa wycena giełdowa. Pozwala to ocenić, czy spółka jest wyceniona poprawnie, przewartościowana lub niedowartościowana.

Dla kogo analiza finansowa?

Analiza finansowa to narzędzie służące nie tylko samym przedsiębiorcom, ale również przyszłym inwestorom. Dzięki temu mają możliwość podjęcia decyzji, która będzie najwłaściwsza. Dla przedsiębiorcy to cenne źródło wiedzy w zakresie zasadności podejmowanych decyzji i możliwość podjęcia działań mających na celu optymalizację działań firmy. Analiza jest również konieczna w przypadku występowania do instytucji kredytowych o udzielenie wsparcia finansowego. Na tej podstawie banki podejmują decyzję o przyznaniu pożyczki, kredytu.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutajOstatnio dodane: