reklama
reklama
reklama
PanoramaKutna.plLifestyleBezpieczeństwo danych w erze cyfrowej: jak zadbać o ich ochronę i przywrócenie po utracie

Bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej: jak zadbać o ich ochronę i przywrócenie po utracie

W trwającej erze cyfrowej, wiele danych przechowywanych jest w pamięci komputerów, dysków przenośnych, pendrive’ów, smartfonów, tabletów. Pojemność nośników danych bywa imponująca, a możliwości magazynowania informacji wykraczają daleko poza wyobrażenia wcześniejszych pokoleń. Jednak tak jak ogromne są dzisiejsze możliwości gromadzenia elektronicznych danych, tak samo duże staje się ryzyko ich utraty. Czy można zadbać o bezpieczeństwo i ochronę danych? Jak przywrócić pliki po ich utracie?

- R E K L A M A -

Jak najwięcej backupów

Jednym z najważniejszych kroków w ochronie danych jest tworzenie backupów, czyli kopii zapasowych. Kopie elektronicznych danych pozwolą na uniknięcie całkowitej utraty ważnych dokumentów, zdjęć czy multimediów, ponieważ umożliwiają łatwy odzysk danych w najbardziej aktualnej ich wersji. Tworzenie backupów polega na kopiowaniu danych do innych nośników, innymi słowy zapisywaniu wszelkich ważnych treści na dodatkowych kartach pamięci, dyskach HDD lub SSD, dyskach sieciowych czy e-chmurach — obecnie istnieje bardzo dużo nośników do wyboru. Ważne jest, aby kopie zapasowe wykonywać systematycznie, najlepiej co tydzień lub co miesiąc, w zależności od intensywności korzystania z danych. Jeśli tylko to możliwe, kopię aktualizować warto po każdej modyfikacji zawartości oryginalnych plików. Najlepsze dyski SSD do gromadzenia danych, szczególnie te w technologii PCIe NVMe, mają bardzo szybki przesył, odczyt i zapis danych, dzięki czemu cała operacja nie zajmuje wiele czasu. Warto też przechowywać dane na wielu różnych nośnikach (nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju), zaś nośniki te przechowywać w różnych lokalizacjach. 

Ochrona antywirusowa

Wielu użytkowników sprzętu podłączonego do sieci zgłasza potrzebę, jaką jest odzyskiwanie danych po tym, kiedy okazuje się, że utracone zostały na skutek ataku wirusa, czyli złośliwego oprogramowania. Tego typu oprogramowanie, kiedy „zainfekuje” sprzęt, może dokonać na nim wielu szkód — skasować pliki, zmienić ustawienia, zainstalować dodatkowe programy. Dzieje się to oczywiście bez zgody użytkownika i najczęściej początkowo również bez jego wiedzy. Warto zainstalować więc dobry program antywirusowy, który regularnie aktualizuje swoją bazę wirusów o nowe zagrożenia i po wykryciu tych niebezpieczeństw w komputerze usuwa je lub neutralizuje. Oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie wykryć wszystkich zagrożeń, więc wciąż uważać trzeba na wszelkie podejrzane wiadomości e-mail, linki czy aplikacje.

- R E K L A M A -

Zabezpieczanie hasłami

Bezpieczeństwo elektronicznych informacji to nie tylko bezpieczne odzyskiwanie utraconych danych, ale też ochrona przed przedostaniem się tych danych w niepowołane ręce. Utworzenie hasła dostępu, zarówno do folderu z ważnymi plikami w komputerze, jak i do zewnętrznego nośnika z danymi, jest kolejnym ze sposobów ochrony danych. Dobre hasło powinno składać się z długiej kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych, co utrudni jego odgadnięcie przez osoby trzecie. Ważne jest również, aby nie używać tych samych haseł do wszystkich nośników, a raz na jakiś czas zmienić stare hasło na nowe.

Jak przywrócić dane?

Zdarza się, że pomimo wielu zabezpieczeń, dane przepadną. Być może nie zrobiono kopii zapasowych, a może nie były one aktualne. Niezależnie od przyczyny, może okazać się, że konieczne jest odzyskiwanie danych, które np. niezbędne są do pracy (jak raporty, inne dokumenty) czy też stanowią ważną część elektronicznych pamiątek (jak zdjęcia, filmy itp.) Postępowaniem, przed którym zdecydowanie należy się powstrzymać to próba odzysku danych na własną rękę. Nieumiejętne działanie w tym zakresie może tylko pogorszyć sytuację i sprawić, że cień szansy na przywrócenie plików zostanie bezpowrotnie utracony. To, co zaś należy zrobić, to zaufać specjalistom od odzyskiwania danych. Wiedza i doświadczenie to nie jedyna zaleta fachowców, kolejną jest możliwość sprawdzenia nośnika i przywracania danych w warunkach laboratoryjnych, co minimalizuje ryzyko przypadkowego zniszczenia sprzętu. Fachowcy z Datalab.pl dysponują właśnie takim laboratorium danych. Sprzęt można dostarczyć im osobiście do siedziby w Poznaniu, wysłać bezpłatnie za pośrednictwem usługi Zamów Kuriera bądź dostarczyć do jednego z punktów partnerskich Komputronik, skąd zostanie wysłany do diagnostyki. 

- R E K L A M A -

Cyfryzacja wciąż postępuje, dlatego kwestia ochrony elektronicznych danych jeszcze długo nie zniknie z listy najważniejszych kwestii w branży informatycznej. Warto wiedzieć, jakie są możliwości ochrony ważnych plików i stosować je w praktyce.

materiał partnera

Nie przegap: