Biało-czerwone Kutno! Mieszkańcy hucznie świętowali Dzień Flagi! [ZDJĘCIA/WIDEO]

Kutno hucznie świętowało Dzień Flagi. Przez centrum Miasta Róż przeszła wielka, 100-metrowa biało-czerwona flaga.

- R E K L A M A -

Uroczystości związane z Dniem Flagi rozpoczęły się na Placu Piłsudskiego. Tam podniesiono flagę na maszt i odebrano hymn Polski. Nie brakowało też okolicznościowych przemówień. Głos zabrali komendant hufca ZHP Kutno Krystian Olęncki, prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz minister Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta RP.

— Po raz kolejny w naszym mieście patriotyczne święto. Flaga biało-czerwona, biały orzeł w koronie i hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego to symbole naszej tradycji, które nas łączą jako Polaków. Przypominają o naszej drodze historycznej do wolności, którą mamy, dzięki czemu możemy to święto obchodzić. Dziękuję wszystkim zgromadzonym, szczególnie harcerzom, zuchom, młodzieży, ale także wszystkim mieszkańcom za udział w tym dzisiejszym święcie i zapraszam do niesienia flagi. Jest ona na tyle długa, że każdy znajdzie gdzieś swoje miejsce — mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

— Przesyłam dla wszystkich serdeczne pozdrowienia od pana prezydenta Andrzeja Dudy w ten radosny i świąteczny dzień. Dziś dzień polskiej flagi biało-czerwonej, tak ważnych kolorów dla każdego Polaka. To pod tą flaga przez setki lat nasi przodkowie walczyli o nasza ojczyznę. Dis na szczęście żyjemy w bezpiecznej i zasobnej Polsce. Możemy cieszyć się rozwojem, ale musimy mieć świadomość, że o bezpieczeństwo trzeba dbać ciągle, zwłaszcza w tym obecnym niespokojnym czasie, kiedy na wschód od naszej granicy toczy się wojna. I niech ta biało-czerwona flaga zawsze nas jednoczy. Jak mówi pan prezydent Andrzej Duda, pod biało-czerwonym sztandarem dla każdego powinno być miejsce i dla każdego jest miejsce. I to czy ktoś pochodzi z małego miasteczka, czy z dużej metropolii, czy ma poglądy lewicowe, czy prawicowe nie ma znaczenia, wszyscy jesteśmy Polakami i ta biało-czerwona flaga powinna nas jednoczyć. Bardzo się cieszę, że dzisiaj w Kutnie tak radośnie świętujecie ten dzień flagi — mówił z kolei Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta RP.

— Ten dzień w szczególny sposób upodobaliśmy sobie my, harcerze. Rokrocznie w całej Polsce odbywają się akcje organizowane przez drużyny czy hufce. Pokazujemy jak można wprowadzać w życie radosny patriotyzm i nie inaczej jest w naszym mieście Kutnie. Każdy może ponieść ideę radosnego patriotyzmu i przekazać ją swoim sąsiadom, rodzinom i znajomym. Wywieszajmy flagi, uśmiechajmy się do siebie i cieszmy się, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Chciałbym podziękować prezydentowi miasta Kutno za obdarzane nas zaufaniem i wsparcie finansowe, aby dzień flagi w Kutnie był właśnie tak radosny i niezapomniany — mówił Krystian Olęncki, komendant Hufca ZHP Kutno.

- R E K L A M A -

Następnie uczestnicy obchodów wystrzelili biało-czerwone konfetti, a następnie w akompaniamencie orkiestry przemaszerowali przez Plac Piłsudskiego, ul. Królewską i Plac Wolności z ogromną biało-czerwoną flagą, a na koniec powrócili na Plac Piłsudskiego, gdzie odbywał się „Bieg ku Biało-Czerwonej”.

Zdjęcia: Łukasz Stasiak/UM Kutno- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: