Bluszcz na przystankach MZK i wiatach śmietnikowych?

Bluszcz okalający przystanki MZK i wiaty śmietnikowe w Kutnie – na taki pomysł wpadł Robert Stępniewski. Radny skierował interpelację do władz miasta, jednak jak się okazuje, realizacja tej propozycji nie będzie wcale taka łatwa do realizowania.

- R E K L A M A -

W Kutnie duże zmiany następują na przystankach MZK. Uważam, że dopełnieniem byłoby obsadzenie przystanków MZK roślinnością. Wpisałoby się to w krajobraz jako pożyteczny, estetyczny i charakterystyczny element zieleni miejskiej i równocześnie umilało oczekiwanie pasażerom na autobus. Latem zaś osłaniało i dawało cień przed słońcem. Jedną z roślin mógłby być bluszcz pospolity, który oprócz tego, że produkuje tlen, to w dodatku skutecznie oczyszcza powietrze z tlenku węgla oraz z trujących związków takich jak ksylen, formaldehyd, amoniak czy też benzen. Bluszcz pospolity jest łatwy w pielęgnacji i dość tani. W końcu jesteśmy miastem róż, więc po bokach mogłyby stanąć donice z różami – napisał w interpelacji radny Robert Stępniewski.

Jego zdaniem rośliny powinny pojawić się nie tylko na przystankach, ale również na altanach śmietnikowych.

- R E K L A M A -

Drugi pomysł to obsadzenie również bluszczem pospolitym altan śmietnikowych na osiedlach spółdzielni. Przed wszystkim poprawiłoby to wygląd estetyczny oraz oczyściło powietrze i zminimalizowało przykry zapach – dodaje radny R. Stępniewski.

reklama

Miasto rozważy możliwość, ale…

- R E K L A M A -

Miasto nie wyklucza, że rośliny mogą pojawić się przy wiatach śmietnikowych, ale jak zauważa Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna, mogą pojawić się przy tym pewne problemy techniczne.

Montując wiaty zadbano, aby zlokalizowane one były na terenie utwardzonym i uszczelnionym m.in. w celu ułatwienia utrzymania czystości i zabezpieczenia podłoża przed ewentualnym zanieczyszczeniem przez składniki gromadzonych odpadów. Zastosowanie roślinności, o której mowa w interpelacji, może powodować konieczność rozbiórki fragmentów istniejącego podłoża, w celu przygotowania terenu pod nasadzenia. Obecnie mogę poinformować, że miasto rozważy możliwość wykorzystania roślinności do poprawy estetyki wiat śmietnikowych. Zaznaczam równocześnie, że nie wszystkie wiaty są własnością Miasta Kutno – napisał w odpowiedzi na interpelację Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna.

Wiadomo za to, że w ciągu najbliższych lat na roślinność nie ma za to co liczyć na przystankach MZK.

W kwestii wiat przystankowych, miasto nie może ingerować w najbliższym czasie w te konstrukcje z powodu trwałości projektu, jakim są one objęte. Wiaty zakupione były z funduszy zewnętrznych i obowiązuje je okres 5-letniej trwałości – wyjaśnia Z. Wdowiak.

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: