reklama

Brama garażowa segmentowa czy uchylna – którą wybrać?

Brama garażowa powinna zapewniać odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed włamywaczami, a jednocześnie gwarantować wygodne użytkowanie. Do wyboru mamy kilka rozwiązań różniących się między sobą m.in. materiałem, z jakich zostały wykonane, czy sposobem otwierania. Lepiej zdecydować się na bramę uchylną, czy segmentową?

- R E K L A M A -

Brama garażowa uchylna

Ten model przez długi czas należał do najchętniej wybieranych. Prezentuje się estetycznie, a atrakcyjna cena sprawia, że znajduje on wielu nabywców. Uchylna brama garażowa otwiera się do góry, a skrzydło najpierw wysuwa się nieco nad wjazd do garażu, a dopiero później chowa pod sufitem. Ze względu na taki ruch bramy wymaga ona nieco przestrzeni zarówno przed garażem, jak i we wnętrzu budynku pod sufitem.

Producenci wysokiej jakości bram uchylnych wyposażają je w specjalne rozwiązania mające na celu bezpieczne użytkowanie i ochronę przed groźnymi wypadkami. Nakładki ochronne na ramionach dźwigni oraz elastyczne listwy umieszczane pomiędzy płytą bramy a ramą minimalizują ryzyko przypadkowego przytrzaśnięcia lub zgniecenia palców. Dodatkowe sprężyny na ramieniu dźwigni mają z kolei za zadanie zapobiegać opadnięciu skrzydła nawet jeśli w wyniku wieloletniego użytkowania któraś z pozostałych sprężyn pęknie.

- R E K L A M A -

Nowoczesne bramy garażowe uchylne zapewniają ochronę także przed włamaniami. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest ryglowanie z zapadką obrotową, która dociska naroża płyty do ramy. Dzięki temu podważenie skrzydła bramy jest praktycznie niemożliwe. Dla zapewnienia większej wygody użytkowania uchylna brama garażowa może być wyposażona w napęd pozwalający na otwieranie jej i zamykanie bez wysiadania z auta.

Brama garażowa segmentowa

Segmentowe bramy garażowe to obecnie jeden z najczęściej wybieranych modeli. Skrzydło w tym przypadku składa się z poziomo ułożonych paneli otwieranych ku górze albo segmentów pionowych otwieranych na bok. Poszczególne elementy połączone są zawiasami, które przed wilgocią zabezpieczają uszczelki. Bramy segmentowe mogą być ocieplane, a oprócz materiałów termoizolacyjnych w segmentach bramy przed wychłodzeniem garażu chronią także uszczelki umieszczane po bokach skrzydła i w jego górnej części. Ponieważ bramy segmentowe poruszają się w prowadnicach i przy otwieraniu nie wysuwają przed budynek, możliwe jest podjechanie autem pod sam garaż – z tego powodu są one polecane na działki z krótkimi podjazdami.

- R E K L A M A -

Bramy segmentowe boczne będą zaś dobrym wyborem do garażu bez dodatkowych drzwi, ponieważ wyprowadzenie roweru czy kosiarki nie wymaga w tym przypadku otwierania całego skrzydła. Podobnie jak w modelach uchylnych, bramy segmentowe również wyposażane są w zabezpieczenia antywłamaniowe, jak np. automatyczne ryglowanie uniemożliwiające podważenie. Nowoczesny napęd pozwala wygodnie użytkować bramę, a jeśli skrzydło podczas zamykania trafi na jakąkolwiek przeszkodę, natychmiast się zatrzymuje, co minimalizuje ryzyko wypadków czy uszkodzenia auta.

Brama garażowa na miarę potrzeb – który model wybrać?

Brama garażowa uchylna zachęca do zakupu estetycznym wyglądem oraz atrakcyjną ceną, wymaga ona jednak nieco więcej przestrzeni od modelu segmentowego, dlatego sprawdzi się na działkach z długim podjazdem. Ponieważ podczas otwierania całe skrzydło unosi się do góry, wnętrze garażu w zimne dni będzie się wychładzać. W przypadku garaży przylegających bezpośrednio do domu może to powodować straty ciepła przy częstym użytkowaniu budynku.

Droższym rozwiązaniem od modelu uchylnego jest brama garażowa segmentowa. Produkt z ociepleniem to świetny wybór do garażu znajdującego się w bryle domu, ponieważ zapobiegać będzie wychładzaniu tego pomieszczenia. Warto w taką bramę zainwestować również w przypadku działek z krótkim podjazdem lub wjazdem do garażu znajdującym się w linii ogrodzenia. Zarówno bramy garażowe segmentowe jak i uchylne dostępne są w wielu wzorach i kolorach, a także z wypełnieniem z litego drewna. Dzięki temu niezależnie od wybranego modelu można dopasować wygląd skrzydła do elewacji.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: