reklama
reklama

Budujesz dom? Mądrze wybierz schody!

Masz już projekt domu? Obejmuje on schody wewnętrzne? Dobrze się zastanów nad opcjami jakie masz do wyboru i przemyśl jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojego domu i Twojej rodziny.

- R E K L A M A -

Dylematy inwestora

Jeśli stoisz przed jednym z istotniejszych sytuacji w swoim życiu czyli budowy domu, to czeka Cię całą masa decyzji – tych mniejszych i większych. Ale przekonasz się, że pod koniec budowy nawet decyzja, co do wyboru żarówek do żyrandola, będzie przyprawiała o ból głowy. To co najpierw wydaje się istotne i ważne pod koniec budowy przestaje mieć znaczenie. Życie weryfikuje nasze wyobrażenia.

- R E K L A M A -

Jednak schody w projekcie domu to ważna kwestia, której bezwzględnie powinniśmy poświęcić czas i uwagę. Dlaczego? Opcji jest do wyboru jest sporo i to nie wszystko jedno jaką decyzję podejmiemy. Jeśli w gotowym projekcie domu masz już narzucone jakieś rozwiązanie dotyczące schodów, to wcale nie oznacza że musisz się na nie godzić. Zawsze można zmodyfikować projekt i dostosować go do własnych potrzeb.

Dlaczego schody są tak ważne?

- R E K L A M A -

Schody to łącznik komunikacyjny między poszczególnymi poziomami. W domach jednorodzinnych najczęściej łączy parter z piętrem lub z poddaszem użytkowym. Schody będą używane zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze wiekiem – zależnie od modelu rodziny. Możliwości takich osób należy wziąć pod uwagę projektując schody. Na przykład schody dwubiegowe, czyli takie które w połowie swojej wysokości zmieniają kierunek, są bardziej bezpieczne od schodów jednobiegowych. Dwubiegowe schody mają podest, spocznik, na którym następuje zmiana kierunku, często o 180º. Na tym podeście można chwilę odpocząć lub zatrzymać się, gdybyśmy się potknęli na schodach i stracili równowagę. Poza tym zazwyczaj są mniej strome, dzięki czemu łatwiej jest się na nich poruszać osobom z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Schody zajmują część przestrzeni w domu. Dlatego ich rodzaj należy też dobrać do wielkości mieszkania. Schody jednobiegowe, jak sama nazwa wskazuje usytuowane są w jednym kierunku – najczęściej łączą się prostopadle z powierzchnią podłogi i stropu. Nie potrzebują osobnej klatki schodowej. Zajmują niewielką przestrzeń np. tuż przy ścianie.

Efekt wizualny czy długowieczność

Najbardziej rozpowszechnione są schody żelbetonowe. Takie schody kojarzymy z dawnym budownictwem, domy jednorodzinne typu „klocek” zawsze wyposażone były w schody żelbetonowe. Są to schody długowieczne, bardzo trwałe, odporne i wytrzymałe. W obecnych projektach również spotykamy tego typu schody. Może nie są już aż tak gabarytowe jak niegdyś, ale ze względu na cenę i trwałość są nadal popularne. Jednak z pewnością przyznamy, że ich większa wartością jest trwałość niż wygląd.

Mamy też do wyboru schody drewniane, które szturmem podbijają rynek. Dlaczego są tak modne? Drewno jest doskonałym materiałem wykończeniowym do wnętrz. Poza tym jest eleganckie i przyjemne w dotyku. Zaletą schodów wykonanych z drewna jest też ich dekoracyjność. Szczególnie nowoczesne schody modułowe czy bolcowe są naprawdę efektowne i potrafią nadać charakter całemu wnętrzu.

Źródło zdjęć: Drewdom schody z drewna

Rodzaj schodów trzeba wybrać na początku budowy, a więc wtedy kiedy jeszcze mamy duży zapas sił i ochoty do podejmowania decyzji. To dobrze ponieważ wybór odpowiednich schodów jest niezwykle istotny. Pamiętajmy też, że schody mogą pełnić rolę jako łącznik komunikacyjny, ale także element ozdobny naszego wymarzonego domu.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: