reklama
reklama

Budzimy się do aktywności. Rusza Kutnowski Budżet Obywatelski 2022, są zmiany [ZDJĘCIA/WIDEO]

"Budzimy się do aktywności" - pod tym hasłem wystartował dziś Kutnowski Budżet Obywatelski 2022. Z tej okazji w Parku Traugutta odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezydenta Kutna oraz urzędników odpowiedzialnych za to przedsięwzięcie.

– Szanowni Państwo jest nam niezmiernie miło, że możemy ogłosić kolejną edycję Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie to już 8 edycja. Doświadczenia ubiegłoroczne napawają dużym optymizmem, zwłaszcza jeżeli chodzi o tzw. Zielone Projekty, ale także jeżeli chodzi o zainteresowanie mieszkańców – mówił wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

- R E K L A M A -

Jak mówiła Paulina Trzaskowska z Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, „w tym roku dwudziestego pierwszego marca nie tylko wiosna, ale również Kutnowski Budżet Obywatelski budzi się do życia”. Jest to pierwszy dzień w którym możliwe jest złożenie projektów w tegorocznej edycji, a etap ten potrwa do 4 maja tego roku.

– Przypominam, że każdy projekt musi zostać poparty przez minimum 30 mieszkańców Kutna. Następnie w maju oraz lipcu projekty będą oceniane pod względem formalnym, merytorycznym oraz prawnym. Ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy w sierpniu, a głosowanie podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się na początku września, czyli od 5 do 11 września – mówiła P. Trzaskowska.

- R E K L A M A -

Jak dodawała, w tegorocznej edycji obowiązują te same zasady co wcześniej, natomiast jedną ważną zmianą jest uruchomienie weryfikacji sms-owej w przypadku oddania głosu przy listach poparcia, czy też przy samym głosowaniu.

– Polega ona na tym, że po wpisaniu niezbędnych w formularzu danych, otrzymamy wiadomość sms z indywidualnym kodem potrzebnym do wpisania na stronie by zatwierdzić oddanie głosu. Wierzę, że metoda ta jeszcze bardziej uszczelni system głosowania. Zapraszamy do działania poprzez aplikację internetową kutno.budzet-obywatelski.org – zachęcała pani Paulina.

- R E K L A M A -

W tym roku, podobnie jak podczas zeszłej edycji, do dyspozycji mieszkańców będzie 1,1 mln złotych. O szczegółach dotyczących poszczególnych kategorii projektów opowiedziała Daria Byczek z Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta.

– Kwota, którą kutnowski samorząd przekazuje do dyspozycji mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego to 1 100 000 zł. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy miasta będą mogli zgłaszać swoje pomysły w trzech kategoriach: w kategorii projektów zielonych, w kategorii projektów dużych i w kategorii projektów małych.
Na kategorię projektów zielonych, mamy przeznaczone 450 tysięcy złotych. Pojedynczy projekt zgłoszony w tej kategorii musi oscylować w kwotach od 5 tysięcy złotych do 150 tysięcy złotych. Na kategorię projektów dużych zarezerwowano kwotę 450 tysięcy złotych. Koszt szacunkowy pojedynczego projektu z tej kategorii nie może być niższy niż 50 tysięcy złotych i nie może być wyższy niż 150 tysięcy złotych. Ostatnia kategoria to projekty małe, na które przeznaczono 200 tysięcy złotych, a koszt wykonania pojedynczego projekty w tej kategorii musi mieścić się w kwotach od 5 do 50 tysięcy złotych – wyliczała D. Byczek.

Przedstawicielka Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, przekazała także ważną informację dotyczącą ustalania kosztorysu konkretnego projektu. „Chodzi o oszacowanie kosztów eksploatacji tego projektu. Roczny koszt eksploatacji projektu nie może przekroczyć 30% samego projektu” – podkreślała D. Byczek.

Głos zabrał także dr Michał Adamski, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywności obywatelskiej. Czekamy na Wasze pomysły. W przypadku wątpliwości służymy pomocą, również osobiście – w tym roku w każdy czwartek w godzinach od 7.30 do 17.30 pracownicy Urzędu Miasta będą pomagać wszystkim mieszkańcom zainteresowanym złożeniem projektu. Przy tej okazji chcemy też porozmawiać o tym, jak zmieniać kutnowski budżet obywatelski, żeby jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców – mówił Michał Adamski.

Wiadomo, że w tym roku podczas Święta Róży, wzorem ubiegłej edycji, odbędzie się głosowanie w ramach KBO.

– Chcemy powtórzyć niewątpliwy sukces ubiegłego roku, a więc przeprowadzić głosowanie w trakcie Święta Róży. Całe konsultacje planujemy zakończyć na początku października. Jeszcze raz zachęcam do zgłaszania projektów – zachęcał Adamski.

– Bardzo prosimy o aktywne informowanie mieszkańców, że wystartowaliśmy, jesteśmy do ich dyspozycji i do 4 maja mogą zgłaszać projekty poparte listą z podpisami 30 mieszkańców miasta Kutno – dodawał z kolei Joanna Brylska, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Kutno.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: