Buty treningowe damskie – jakie obuwie będzie najlepsze do różnych ćwiczeń?

Regularna aktywność fizyczna przynosi mnóstwo korzyści, ale sport należy uprawiać odpowiedzialnie – a do tego potrzebne są m.in. wygodne buty treningowe. Damskie modele produkuje wielu renomowanych producentów, jednak marka ma raczej drugorzędne znaczenie. Sprawdź, co naprawdę zrobi odczuwalną różnicę podczas ćwiczeń!

- R E K L A M A -
  • Przyczepność i amortyzację należy dostosować m.in. do rodzaju treningu, nawierzchni i wagi ciała.
  • Rozmiar damskich butów treningowych powinien być o 0,5–1 numer większy od obuwia noszonego na co dzień – stopa „puchnie” od wysiłku.
  • Niektóre sporty, np. podnoszenie ciężarów, wymagają stosowania specjalistycznych skarpet lub wkładek.

Sprzęt dobrze dopasowany do budowy ciała oraz rodzaju aktywności fizycznej gwarantują odpowiedni komfort ćwiczeń i minimalizują ryzyko kontuzji – duże znaczenie ma również nawierzchnia. Przykładowo zakres ruchów, praca i obciążenia dla stawów czy więzadeł podczas biegania po leśnych ścieżkach są istotnie różne od tego, czego doświadczasz podczas gry w koszykówkę na asfaltowym boisku. Dobre buty treningowe damskie powinny zagwarantować stabilność stopy, optymalny przepływ powietrza oraz długą żywotność nawet przy intensywnej eksploatacji. Zastosowane materiały są równie ważne, co konstrukcja i nowoczesne technologie.

Typ obuwia należy dopasować przede wszystkim do rodzaju treningu i indywidualnych potrzeb

Uczęszczanie na zajęcia fitness albo wykonywanie ćwiczeń na siłowni w butach do biegania to niekoniecznie najlepszy pomysł. Jeszcze większe ryzyko urazów stwarza bieganie w obuwiu fitnessowym. Nie ma w pełni uniwersalnych butów treningowych, które zapewniłyby paniom odpowiednią stabilizację i ochronę podczas uprawiania każdego sportu. Poniżej krótka charakterystyka wybranych rodzajów obuwia:

- R E K L A M A -
  • buty do biegania – grubsza, miękka i elastyczna podeszwa, lekka, stosunkowo miękka cholewka o aerodynamicznym kształcie; 
  • buty na siłownię – twarda, płaska i sztywna podeszwa, zapiętek w okolicach kostki, minimalna amortyzacja, przylegająca cholewka;
  • piłkarskie halówki – płaska, niskoprofilowa i bardzo przyczepna podeszwa, sprężysta amortyzacja, sztywna i twarda cholewka, wzmocnione palce i pięty.

Branżowi eksperci podkreślają, że osoby w trakcie odchudzania (albo z osłabionymi kośćmi i stawami) powinny zakładać buty z systemami amortyzującymi. W ten sposób zredukują obciążenie swojego ciała. Kolejna kwestia to budowa stopy – u kobiet są one naturalnie węższe. Duże znaczenie ma również typ podbicia. Niskie (tzw. pronator) zwykle wymaga sztywnego i cięższego obuwia motion-control. Neutralne pasuje do modeli stabilizujących, a wysokie (supinator) do lżejszych i miększych.

Moda i estetyka. Damskie buty treningowe czołowych producentów wyróżniają się designem

Nie da się ukryć, że wygląd wyposażenia również ma ogromne znaczenie dla licznej grupy aktywnych pań. Pod tym względem sklepy internetowe i stacjonarne dają duży wybór – od klasycznej czerni i bieli, przez szarości aż po pastelowe, wyraziste barwy i wzory. Dla wielu kobiet ładne buty (i cały komplet stroju sportowego) są motywacją, by przebrać się i pójść na trening, nie odpuszczać. Jeśli takie podejście faktycznie działa, warto je kontynuować.

- R E K L A M A -

Mimo wszystko przy wyborze damskich butów treningowych wrażenia estetyczne pozostawić na później, a w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry techniczne oraz jakość wykonania. Jeżeli planujesz ćwiczyć przez dłuższy czas, podtrzymać aktywność – wybierz obuwie o wysokiej wytrzymałości i trwałości. W wielu przypadkach bardziej opłaca się jednorazowy, większy wydatek na porządną parę butów, niż wymienianie szybciej zużywającego się sprzętu.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: