Ciemna podłoga, mimo że przez lata dryfowała w niebycie, dziś jest prawdziwym hitem aranżacyjnym. Co ciekawe, zastosowanie dla ciemnej podłogi można znaleźć w najbardziej nawet standardowym wnętrzu wyłożonym panelami.
Ciemna podłoga, mimo że przez lata dryfowała w niebycie, dziś jest prawdziwym hitem aranżacyjnym. Co ciekawe, zastosowanie dla ciemnej podłogi można znaleźć w najbardziej nawet standardowym wnętrzu wyłożonym panelami.
Ciemna podłoga z paneli imitujących naturalne drewniane deski – gdzie znaleźć najlepsze kolekcje?
Ciemne panele podłogowe, które znajdziemy w sklepach, najczęściej utrzymane są w kolorach wenge, tali lub w ciemnym odcieniu barwy orzechowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po jeszcze inne ciemne odcienie, takie jak szarości, głębokie brązy, a nawet po hebanową czerń. Nasze serca skradł dekor Harbour Oak znaleziona na stronie my-floor.pl, w której mienią się ciemne szarości z wyrazistym orzechem, a wszystko poprzetykane jest rysunkiem naturalnego drewna. Całość wygląda bardzo naturalnie i stylowo. Ciekawie wygląda również Atlas Oak – panel z kolekcji Cottage – wyjątkowo głęboki brąz będzie nadawał wnętrzu stylowego wyglądu romantycznej, rustykalnej chaty.
Czy ciemna podłoga optycznie zmniejsza pomieszczenie?
Ciemna podłoga, mimo że może optycznie zmniejszać niektóre pomieszczenia, dodaje im przytulności. W zależności od tego, po jaką aranżację wnętrza sięgniemy, ciemne panele podłogowe mogą również zadziałać jako przysłowiowa wisienka na torcie, dodając wnętrzu charakteru. Tak jest z pewnością w przypadku wnętrz utrzymanych w szarościach, bieli oraz tam, gdzie zastosowano dużo pasteli. Ciemna podłoga odcina się wówczas wyraźnie od jasnych ścian, mebli i dodatków, podkreślając łagodny klimat wnoszony przez te przedmioty.
W przypadku ciemnej podłogi, jak nigdzie indziej liczy się jakość. Każde zarysowanie i przebarwienie będzie natychmiast widoczne. Dlatego poleca się wybierać laminowane ciemne panele podłogowe od sprawdzonych producentów.
Panele laminowane – co to jest?
Czym są laminowane panele podłogowe i czym różnią się od tradycyjnych paneli? Panele laminowane mają 4 warstwy:
- przeciwprężna (dolna), stabilizująca materiał,
- warstwa środkowa, która stanowi rdzeń wykonana z płyty HDF
- papier dekoracyjny stanowiący o wyglądzie paneli
- laminat – overlay zapobiegający ścieraniu się paneli
Warstwa zewnętrzna zabezpiecza panele przed nadmiernym wnikaniem wilgoci oraz przed przebarwieniami i zarysowaniami. Niektóre rodzaje paneli laminowanych mają dodatkowe żłobienia na wierzchniej warstwie, przez co upodabniają się do naturalnych drewnianych desek. Szukając paneli laminowanych, niezależnie od tego, czy są to ciemne panele podłogowe czy jasne, powinniśmy kierować się, podobnie jak w przypadku tradycyjnych paneli, klasą ścieralności produktu, grubością oraz klasą użytkowania. Najlepszej jakości panele podłogowe to te, które mają co najmniej 8 mm grubości i klasę użytkową nie niższą niż 32. Jeśli chodzi o klasę ścieralności, trzymajmy się klasy AC5.