Co należy wiedzieć o wypadaniu włosów?

Mówiąc o wypadaniu włosów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę jak bardzo powszechny jest to problem. Nawet 40 procent mężczyzn pomiędzy 18 a 50 rokiem życia cierp na łysienie androgenowe. Czy jednak zawsze wypadanie włosów musi oznaczać problem z łysieniem? Okazuje się, że nie nasze włosy wypadają naturalnie i dopóki utrata włosów nie jest zbyt intensywna to nie ma w tym nic złego. W niniejszym artykule przedstawiamy garść informacji dla tych którzy poszukują informacji o wspomnianym łysieniu androgenowym oraz dla tych, którzy chcą dowiedzieć się trochę o cyklu życia zdrowego włosa.

- R E K L A M A -

Wypadanie włosów

Otóż to co jest zaskakujące w cyklu życia zdrowego włosa to fakt, że nawet gdy włosy są w doskonałej formie to i tak przechodzą do fazy odpoczynku po czym wypadają. Zatem wypadanie włosów jest w pełni naturalne. Kwestia tylko jak szybko cykl ten następuje. Standardowo włosy powinny rosnąć od 3 do 5 lat. Po tym wchodzą w fazę spoczynku trwającą kilka tygodni po czym wypadają. Co ciekawe 85% włosów jest w fazie wzrostu. Szacuje się, że średnio tracimy około 100 włosów dziennie. Wypadanie odbywa się w taki sposób, że już w fazie spoczynku na miejscu mieszka włosowego rośnie nowy włos i wypycha w górę starszy, który ostatecznie wypada. W efekcie średnio 10-20 razy w ciągu życia człowieka osłona włosowa przechodzi omawiany cykl. 

Zatem wniosek z tego jest taki, że wypadanie włosów jest w pełni naturalne. Jednak problem zaczyna się gdy zauważymy, że utrata włosów postępuje zbyt dynamicznie. Z reguły osoby zmagające się w nadmiernym wypadaniem włosów mają taki problem ze względów genetycznych, gdyż aż 90% problemów z wypadaniem włosów ma podłoże genetyczne. 

- R E K L A M A -

Z czego zazwyczaj wynika wypadanie włosów?

Androgenowe wypadanie włosów jest związane z nadmierną ilością hormonu dihydrotestosteronu (DHT).  Jest to naturalnie występujący męski hormon. Androgen DHT powstaje w skórze głowy, nadnerczach oraz prostacie. Dlatego też jako specyfik przeciwko wypadaniu włosów podaje się inhibitory DHT, znane jako antyandrogeny. Ponadto, stosuje się laseroterapię oraz przeszczep włosów. Oczywiście to jaką metodę kuracji lub na jaki zabieg się zdecydować należy przekonsultować z lekarzem trychologiem. 

Źródło zdjęcia:

- R E K L A M A -

New Africa / Shutterstock.com

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: