Co należy wiedzieć przed zakupem okien do domu?

Zakup stolarki otworowej jest koniecznością zawsze wtedy gdy budujemy nowy dom albo kupujemy nieruchomość w stanie przeznaczonym do generalnego remontu. Jeśli ktoś nabywa okna po raz pierwszy może nie wiedzieć czym się należy kierować przy zakupie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej specyfice produktów okiennych i dowiedzieć się na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze.

- R E K L A M A -

Gdzie można kupić okna do domu?

Polska przoduje w Europie w zakresie eksportu okien. Mamy w kraju wielu dobrych producentów okien i to właśnie tam warto się udać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy nabyć okna. Niewielkie firmy produkcyjne działają zarówno w dużych miastach jak i na prowincji. Oprócz tego okna można nabywać w małych punktach handlowych, w marketach budowlanych oraz przez Internet.

Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Pierwsza decyzja jaką musi podjąć klient to wybór pomiędzy oknami PCV i oknami drewnianymi. Mają one podobne cechy użytkowe, jednak okna drewniane są nieco droższe. Oglądając okna w Krakowie w punkcie sprzedaży należy zwrócić uwagę na profile, okucia a także szyby. Warto więc zapytać z ilu komór składa się profil i jaką ma szerokość. Jeśli chodzi o okucia to najlepiej wybierać te od renomowanych producentów. Szyby są również ważnym składnikiem okien. W ostatnim czasie klienci szczególnie chętnie wybierają okna PCV Kraków trzyszybowe, które mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wielu klientów nie wie o tym, że szyby oprócz swoich standardowych odmian mają mnóstwo innych wariantów. Można zamawiać szyby dźwiękoszczelne, antywłamaniowe, lustrzane, mleczne, ornamentowe czy ozdobione szprosami w okleinie.

- R E K L A M A -

Ile zapłacimy za okna?

Jeśli chcemy uzyskać wycenę dla swoich okien powinniśmy przyjść z projektem domu. Można też samemu wymierzyć otwory albo zaprosić handlowca bezpośrednio na miejsce budowy. Podczas wyliczania cen okien pracownik na pewno zapyta o:

  •  kolory
  • ilość poprzeczek
  • układ skrzydeł
  • wybór szyb.

Wszystko to będzie miało wpływ na ostateczną wycenę. Przedział cenowy jest dość rozpięty i wszystko zależy od wybranych rozwiązań. Najprostsze, białe okna do małego domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych można kupić już za około 6000 zł. Jednak wycena okien do tego samego domu przy innych kształtach, kolorach i rozwiązaniach dodatkowych może sięgnąć nawet powyżej 20 000 zł. Każdy klient powinien wiedzieć, że w przypadku okien dopłaca się za wszystko co jest niestandardowe. Okna w okleinie będą więc droższe od okien białych. Nietypowe kształty takie jak łuki, trapezy czy elipsy także wiążą się z dopłatą. Więcej zapłacić należy również wtedy, gdy okna wymagają niestandardowych okuć na przykład gdy okno tarasowe otwiera się w systemie przesuwnym albo klient zażyczy sobie dodatkowy uchył czy blokadę klamki. Jeśli zaś chodzi o okna z montażem to w budynkach w stanie surowym zwykle montaż jest on darmowy. Najlepsi producenci bezpłatnie zajmują się także serwisowaniem i regulacją okien. Przy zakupie warto też zapytać o okres gwarancji jaki obowiązuje na poszczególne elementy.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: