reklama
reklama

Co oznacza rynek pierwotny?

Rynkiem pierwotnym określa się nowe mieszkania, które wybudował developer lub spółdzielnia. Obecnie można zauważyć, że takie nieruchomości cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów, którzy coraz chętniej kupują je nie tylko na własny użytek, ale także pod inwestycje. Jakie zalety ma rynek pierwotny? Co dokładnie nazywa się rynkiem pierwotnym oraz kto sprzedaje nieruchomości na nim?

- R E K L A M A -

Co to jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny jest łatwy do zdefiniowania. Charakteryzuje go przede wszystkim fakt, że jest to nieruchomość nowo wybudowana, która nie była wcześniej użytkowana przez żadnego lokatora. Rynek pierwotny cieszy się coraz większą popularnością, a to ze względu na to, że ceny mieszkań są niższe niż na rynku wtórnym. Niewątpliwie dużym atutem jest także to, że lokale zazwyczaj są w stanie surowym. Oznacza to, że mają one tylko okna i drzwi wejściowe. Ściany, sufit i podłogi należy samodzielnie wykończyć, tak samo jest z białym montażem.

Jednych to odstrasza, innych zachęca do inwestowania, ponieważ mają oni wtedy możliwość zaaranżowania własnego mieszkania tak, jak to widzą we własnym projekcie. Na rynku pierwotnym są także oferty developerów, którzy oddają nieruchomość pod klucz, co oznacza, że wystarczy się do niej wprowadzić. Nierzadko też mieszkania kupowane są specjalnie pod wynajem, co w obecnych czasach jest inwestycją bardzo rentowną. Przykładem może być, chociażby Izerski Resort https://domardevelopment.pl/inwestycje/izerski-resort/

- R E K L A M A -

Kto i co sprzedaje na rynku pierwotnym?

Na rynku pierwotnym mieszkania i lokale użytkowe można znaleźć przy pomocy developera lub spółdzielni mieszkaniowej. Chodzi tutaj o nieruchomości, które są jeszcze w trakcie budowy lub już ukończone, jednak transakcja kupna – sprzedaży odbywa się po raz pierwszy. Nieużywane domy, mieszkania i lokale usługowe, które są nowo wybudowane, to właśnie te nieruchomości, które można nabyć na rynku pierwotnym.

Wiele zależy od tego, w którym momencie zapadnie decyzja o kupnie nieruchomości. Można więc nabyć mieszkanie, na które będzie trzeba poczekać kilka miesięcy lub lat w przypadku dopiero zaczynających się inwestycji. Częściej można znaleźć nieruchomości, które są już gotowe do zamieszkania lub użytkowania i mają na to wydane specjalne pozwolenia.

- R E K L A M A -

Jakie są wady i zalety rynku pierwotnego?

Developer, który oferuje mieszkania na rynku pierwotnym, wie, że mają one wiele zalet. Najważniejszą z nich jest szeroki wybór nieruchomości i stosunkowo niskie ceny. Wynika to z faktu, że inwestycja jest finansowana ze środków, które wpłacają nabywcy lokali na specjalny rachunek powierniczy. Nie wymaga to więc od dewelopera większych nakładów finansowych, które musiałby ponieść. Ponadto nabywcy mieszkań mają możliwość otrzymania atrakcyjnego rabatu, który udzielany jest zazwyczaj w przedsprzedaży, czyli przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Zaletą kupna nieruchomości od developera z rynku pierwotnego jest także to, że w budownictwie stosuje się nowe technologie i rozwiązania. Nabywcy mogą tym samym liczyć na podziemne parkingi, ochronę, monitoring, place zabaw, recepcję i wiele innych udogodnień. Kolejnym atutem rynku pierwotnego jest możliwość dostosowania lokalu do własnych potrzeb, ponieważ istnieje możliwość przestawiania dowolnie ścian działowych, czy kompletnie je wyeliminować, jeśli pozwolą na to względy konstrukcyjne i techniczne. Ponadto ewentualne wady, jakie napotka nabywca w trakcie użytkowania mieszkania, zostaną naprawione w ramach gwarancji.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: