reklama

Co powinien jeść Twój pies?

Jeśli masz lub zamierzasz mieć psa to z pewnością chcesz dbać o jego potrzeby i zdrowie. Nieodzownym elementem jest właściwa dieta. Czym i jak powinniśmy karmić naszego psiaka?

- R E K L A M A -

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał o przygotowywaniu specjalnych posiłków dla psa. Pieski jadły to co pozostało z obiadu lub kolacji. Właściciel cieszył się, że jedzenie się nie marnuje i że jego pies tak dobrze jada. Ale już teraz wiemy, że jedzenie dla ludzi nie jest dobrym pomysłem dla psa. Zwierzak ma inne potrzeby i nie toleruje wielu składników, które my chętnie dodajemy do „naszego” jedzenia, na przykład przyprawy. Od wielu lat mamy dostęp do gotowych karm suchych i mokrych. Z roku na rok przybywa firm, które oferują takie „jedzenie”, a właściciel stoi przed trudnym wyborem: którą karmę kupić?

Skład karmy dla psa

- R E K L A M A -

Na co zwracać uwagę kupując karmę dla psa? Nie sugerujmy się marką i reklamą – popularność wcale nie musi iść w parze z jakością. Cena – to ważne kryterium, ponieważ dobrej jakości karmy mają w swoim składzie przede wszystkim mięso, a ono kosztuje. Tanie karmy kuszą ceną jednak ich głównym elementem będą zboża, które nie są odpowiednim składnikiem karmy dla psa. Oczywiście nie należy kierować się jedynie ceną. Najwięcej informacji znajdziemy na etykiecie. Tam podany jest skład karmy. Pamiętajmy, że kolejność wymienianych składników jest zależna od ilości występującej w pokarmie, co oznacza, że największy procentowy udział w składzie ma pierwszy składnik. Co więc powinno się znaleźć w składzie?

Psia karma powinna składać się przede wszystkim z białka, czyli mięsa drobiowego, wołowego lub z ryb. Dodatkiem powinny być warzywa i owoce oraz witaminy i dodatkowe składniki odżywcze. Zboża i konserwanty to elementy, których przewody pokarmowe naszych psiaków nie tolerują, więc warto ich unikać.

- R E K L A M A -

Karmy suche i mokre

Do wyboru mamy karmy suche i mokre. Te drugie idealnie nadają się dla szczeniaków oraz starych psów, dla których gryzienie twardej suchej karmy może być kłopotliwe. Zawiera w sobie dużo wody i jest mniej kaloryczna.

Karma mokra dla psa z łososiem Alpha Spirit

Karma sucha jest najchętniej wybieranym pożywieniem dla psa, szczególnie dla dużych, zdrowych, dorosłych psów. Karma sucha ma to do siebie, że ma dużo więcej kalorii niż karma mokra, więc trzeba przygotowywać mniejsze porcje, a także nie zawiera wody. Dlatego ważne jest, aby pies, który jest karmiony suchą karmą miał stały dostęp do wody. Doskonale działa na zęby i dziąsła psa.

Karmy weterynaryjne

Karmy weterynaryjne to specjalna kategoria karm dla psów. Przeznaczona jest dla psów o specjalnych potrzebach lub chorych. Dieta psa powinna być dostosowana do jego kondycji i zdrowia, dlatego jeśli pies cierpi na cukrzycę, ma problemy z trawieniem, jest w ciąży, ma chore stawy, nerki lub wątrobę, jest po sterylizacji – to warto zmienić jego dietę i skorzystać z ofert producentów, którzy przygotowują specjalne mieszanki dla psów o specjalnych potrzebach.

Karmy weterynaryjne to także karmy dla szczeniaków oraz starszych psów. Te dwie grupy mają bardzo indywidualne potrzeby, dlatego konieczne jest kupowanie karm dostosowanych nie tylko do wielkości i wagi, ale także wieku psa.

Karma weterynaryjna na stawy Arion

Jeśli twój pies traci energię, jest osowiały i brak mu radości, to powodem może być nieodpowiednia dieta. Może oznaczać, że czas zmienić karmę.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem zoologicznym E-Pazur.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: