Co to jest biskwit? Zobacz teraz proces powstawania!

Ceramika ma wiele odsłon. Niezaznajomieni z tematyką z pewnością zastanawiają się, czym jest tytułowy biskwit. Jest to jedna z odmian ceramiki. Sprawdź, czym się charakteryzuje biskwit i w jakim celu się go wytwarza.

- R E K L A M A -

Ceramika ma wiele odsłon. Niezaznajomieni z tematyką z pewnością zastanawiają się, czym jest tytułowy biskwit. Jest to jedna z odmian ceramiki. Sprawdź, czym się charakteryzuje biskwit i w jakim celu się go wytwarza.

Biskwit – czym jest?

Biskwit jest to wstępnie wypalona masa ceramiczna. Jednak jest to także określenie na przedmioty dekoracyjne wykonane z nieszkliwionej porcelany. Tego typu elementy dekoracyjne były bardzo popularne w Europie w XVIII i XIX wieku, kiedy wytwarzano z nich na przykład figurki. 

- R E K L A M A -

Biskwit – proces powstawania

Każdy wyrób ceramiczny wytwarzany jest z użyciem odpowiednio wysokiej temperatury. Najpierw oczywiście powstaje masa, z której modeluje się np. naczynia. Kolejnym krokiem jest wypalanie tych przedmiotów w piecu, który generuje wysoką temperaturę. Dzięki temu można uzyskać odpowiednią twardość materiału. Biskwit to pierwszy etap wytwarzania ceramiki, inaczej wstępnie spieczona masa ceramiczna. 

Początkowo masa ceramiczna jest delikatnie ogrzewana. Proces ten trwa od 5 do 6 godzin. Co godzinę temperatura jest zwiększana o 100 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura osiągnie 500 – 600 stopni Celsjusza, to zwiększa się ją do 850 stopni i utrzymuje przez 5 – 6 minut, aby biskwit został dokładnie spieczony i całkowicie utrwalony. 

- R E K L A M A -

Biskwit, jak już wcześniej wspomnieliśmy, to początkowy etap wypalania ceramiki. Naczynia z biskwitu można zostawić w naturalnej formie lub poddać dalszej obróbce: opiłować, czy zeszkliwić. 

Cechy biskwitu

Biskwit jest mniej trwały niż inne rodzaje ceramiki – z tego względu, że jest wypalany tylko raz. Biskwit ma mniejszą twardość od innych wyrobów ceramicznych, przez co jest mniej odporny na uszkodzenia. Jednak dzięki temu jest równocześnie łatwiejszy w obróbce – można go dowolnie szlifować w celu uzyskania pożądanych kształtów

Od biskwitu do porcelany

Biskwit jest wstępnym wyrobem ceramicznym – to pierwszy etap pozyskiwania porcelany. Można ją otrzymać po dalszej obróbce. Na surowy biskwit nakłada się szkliwo i substancje ogniotrwałe. Tak przygotowane przedmioty wypala się w temperaturze 1380 stopni Celsjusza. Ostatnim etapem jest oszlifowanie i wypolerowanie porcelany, aby nadać jej gładkości i połysku. Taką porcelanę można zostawić w jednym kolorze lub ozdobić malunkami. Gotowe! Teraz porcelana może trafić do sklepów, a stamtąd do Twojego domu. 

Efekty pracy

dzięki wstępnemu wyrobowi porcelany, mamy możliwość oglądać i cieszyć się piękną porcelaną:

źródło: https://www.amart.pl/category/porcelana

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: