Co to jest wertykulator i do czego służy?

Każdy posiadacz działki, ogródka lub nawet kawałka trawy przed domem dobrze zna problem liści i drobnych gałązek, które tylko szpecą i denerwują. Oczywiście można taki trawnik grabić, jednak warto pójść o krok naprzód i wykonać zabieg wertykulacji. Urządzeniem do tego jest oczywiście wertykulator, zaś jego praca polega na napowietrzaniu gleby i przy okazji usuwaniu niepożądanych elementów z powierzchni ziemi.

- R E K L A M A -

Jak wertykulator napowietrza glebę?

Drobne przypomnienie z przyrody – w glebie żyją dżdżownice, ale i inne mniejsze stworzonka, które potrzebują do życia tlenu. Mając tlen, uzdatniają glebę w sole mineralne. Dzięki temu rośliny lepiej rosną. Nie bez powodu rolnicy po zbiorach orzą swoje pola – chcą napowietrzyć glebę, aby mieć lepsze zbiory. Korzystają przy tym z pługów, których brony rozgarniają glebę na boki, tym samym dostarczając powietrza wszystkim mikro i makroorganizmom żyjącym w ziemi.

Oczywiście nie o samo powietrze tu chodzi. Poprawia się też cyrkulacja wody, składników organicznych i minerałów. Absurdem byłoby oranie ogródka pługiem, w mniejszej skali wystarczy dokonanie wertykulacji. Urządzenie do tego przypomina mniejszą lub większą kosiarkę, której ostrza szorują po ziemi i nieco ją wzruszają. Wertykulatory mogą być elektryczne, spalinowe, a także tradycyjne (poruszane siłą mięśni). Szczęśliwi posiadacze traktorków mogą do nich podpiąć wertykulującą przyczepkę.

- R E K L A M A -

A co z liśćmi?

Można powiedzieć, że zgrabianie tzw. filcu (liści, drobnych gałązek i mchu) jest efektem ubocznym rekultywacji. Ostrza urządzenia wbijają się bowiem w nawet drobne listki i wciskają je w glebę. Tym samym przyspieszają ich rozkład. To odbywa się z korzyścią dla gleby, bowiem dostarczamy martwej materii organicznej, która doskonale użyźnia. Jest to zatem zabieg pielęgnacyjny mający zbawienny wpływ na stan ogrodu. Warto często ją wykonywać, a przynajmniej raz do roku – po pierwszym wiosennym koszeniu trawy. Dobrym pomysłem jest powtórzenie zabiegu na jesień.

Jaki wertykulator wybrać?

Dużo zależy od areału, jaki mamy do pielęgnacji. Gdy jest to tylko mały trawnik przed domem, wystarczy wertykulator mechaniczny. Przy większej powierzchni warto wybrać wersję elektryczną (na kablu lub z akumulatorem). Profesjonalne firmy świadczące usługi ogrodnicze korzystają z wertykulatorów spalinowych lub mają specjalne moduły w swoich traktorkach.

- R E K L A M A -

Ciekawym rozwiązaniem są wertykulatory połączone z aeratorami. Rolą obu urządzeń jest napowietrzenie gleby, jednak aerator robi to intensywniej. Zamiast noży ma zamontowane ostro zakończone rurki, które pozostawiają większe otwory w ziemi. Połączenie obu tych narzędzi sprawia, że gleba jest jeszcze lepiej napowietrzona.

Wertykulacja może się okazać zbawienna w przypadku słabo rosnącego trawnika. W internecie można znaleźć liczne dowody na to, że taki zabieg pomoże trawie „obudzić się” z zimowego snu. W końcu nie ma w ogrodzie nic piękniejszego niż bujna zielona trawa na wiosnę. Czasem trzeba jednak wspomóc matkę naturę.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: