Wiadomości KutnoLifestyleCo to są wiązary dachowe? Sprawdź zalety i wady

Co to są wiązary dachowe? Sprawdź zalety i wady

Nie da się ukryć, ze budowa dachu zwykle pochłania najwięcej funduszy. Inwestorzy, czyli przyszli posiadacze własnego domu doskonale wiedzą, że dach jest jednocześnie jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Okazuje się, że to właśnie przez dach może uciekać ciepło z domu, co z kolei sprawia, że znacznie wzrastają rachunki. Z drugiej zaś strony, dach ma ogromny wpływa na całkowitą stabilność oraz solidność konstrukcji. Okazuje się, że coraz częściej wykorzystywane są wiązary dachowe. Mają one wiele zalet, choć nie oznacza to, że są one całkowicie pozbawione wad. Wobec tego czym są wiązary dachowe i co warto o nich wiedzieć?

Czym są słynne już wiązary dachowe?

- Reklama -

Wiązary dachowe to nic innego jak element nośny więźby dachowej. To właśnie one mają za zadanie przenieść obciążenia dachu na podpory główne w postaci ścian i słupów. Co ciekawe, po raz pierwszy wiązary dachowe zostały wynalezione i zastosowane w Ameryce, a dokładniej w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Okazuje się jednak, że obecnie wiązary dachowe zostały mocno rozpowszechnione dosłownie na całym świecie. Chcąc nieco posiłkować się definicją wiązarów dachowych, najprościej można wyjaśnić, ze są one jednym z elementów konstrukcyjnych dachów. Mają one skutecznie odciążyć całą konstrukcję np. w momencie kiedy nagromadzi się na niej śnieg, czy inny opad. Kolejną ciekawostką odnośnie wiązarów dachowych może być chociażby to, że są one praktycznie doskonałe. Dlaczego? Okazuje się, że nad ich przygotowaniem czuwa nic innego jak świetnie zaprogramowana maszyna. Dawniej wiązary dachowe były wykonywane przy udziale wielu doświadczonych cieśli i fachowców, co znacznie wydłużało czas ich przygotowania. Obecnie jednak są one przygotowywane z elementów prefabrykowanych, co z kolei znacznie usprawnia cały proces.

Jakie są największe zalety wiązarów dachowych?

Wspomniane już zostało, że wiązary dachowe mają wiele zalet. Przede wszystkim warto wskazać na to, że powstają one z elementów prefabrykowanych. W praktyce oznacza to, że podczas ich przygotowywania nie ma miejsce na błąd czy pomyłkę. Nie są one tworzone przy pracy rąk ludzkich, a to z kolei warunkuje ich perfekcyjne wykonanie. Dodatkowo mówiąc o zaletach wiązarów dachowych warto wspomnieć o tym, że:

  • czas ich przygotowania jest niezwykle krótki, a to z kolei przekłada się na znaczne skrócenie czasu budowy samego dachu;
  • każdy z elementów jest świetnie dopracowany przez maszyny;
  • wiązary dachowe (np. od firmy Kasmo) świetnie odciążają konstrukcję samego dachu;
  • są one wstanie ustabilizować całą konstrukcję;
  • równomiernie rozkładają ciężar- nie skupia się on w jednym miejscu, przez co konstrukcja staje się o wiele bardziej wytrzymalsza;
  • wiązary pozwalają na skuteczne wyeksponowanie więźby dachowej, a w efekcie ponoszą one walory estetyczne poddasza lub strychu.
- Reklama -

Jak więc widać, wiązary dachowe mają wiele zalet. Warto jednocześnie wspomnieć o jednej, najważniejszej kwestii. Otóż wiązary dachowe z reguły są o wiele tańsze niż tradycyjne konstrukcje dachowe, w momencie kiedy jesteśmy wstanie samodzielnie zorganizować ich transport.

Jakie są największe wady wiązarów dachowych?

Nie da się jednak ukryć, że pomimo wszystko wiązary dachowe nie są całkowicie pozbawione wad. Przede wszystkim za największy mankament jest uznawany sposób transportu wiązarów dachowych. Często bowiem niezbędne jest wynajęcie dodatkowego dźwigu, by można było dostarczyć je na plac budowy. To z kolei pociąga za sobą całkiem pokaźne koszty dodatkowe. Oczywiście samo ustawienie konstrukcji z wiązarów dachowym wymaga ogromnej precyzji i doświadczenia, gdyż w tym momencie nie można popełnić błędu, gdyż może to nawet zmniejszyć stabilność całej konstrukcji.

- Reklama -

Wiązary dachowe bez wątpienia pomagają przyspieszyć budowę dachu i minimalizują ryzyko pomyłki, gdyż są one w całości wykonywane przez specjalnie zaprogramowane maszyny. Wiązary dachowe jednocześnie nie są pozbawione wad, a za największą z nich uważa się trudny transport. Mimo wszystko wiązary dachowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: