reklama
  • Przemysław Błaszczyk Senat

Co z cukrem w sklepach? Krajowa Grupa Spożywcza wydała ważny komunikat

Sytuacja związana z brakiem dostępności cukru w wybranych sklepach rozgrzewa ostatnio dyskusję do czerwoności. Głos w sprawie zabrała Krajowa Grupa Spożywcza S.A., która tonuje nastroje.

- R E K L A M A -

Tak jak pisaliśmy niedawno, od środy 20 lipca Biedronka w całej Polsce wprowadziła limity na zakup cukru. Na jeden paragon od tej pory można kupić maksymalnie 10 kilogramów tego produktu. Limit obowiązuje na terenie całego kraju, w tym także w Kutnie. Problem jest jednak jeszcze jeden – w wielu sklepach z szyldem Biedronki po prostu brakuje cukru. Od Czytelników otrzymaliśmy sygnały, że tak jest również w naszym mieście. Sprawdziliśmy i rzeczywiście są bardzo duże problemy z zakupem cukru. Dodatkowo pustkami świecą też półki z innymi produktami.

Poniżej komunikat Krajowej Grupy Spożywczej S.A. na temat rynku cukru w Polsce:

- R E K L A M A -

„W związku z pojawiającymi się licznymi doniesieniami medialnymi na temat braku cukru na półkach sklepowych w Polsce, jako Krajowa Grupa Spożywcza S.A. (dawniej Krajowa Spółka Cukrowa S.A.) informujemy, że Krajowa Grupa Spożywcza S.A. dostarcza cukier do wielu sieci handlowych, w tym także do sieci Biedronka. Zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń ze strony Spółki. W lipcu realizacje zamówień do 10 z 16 centrów dystrybucji sieci Biedronka, które obsługuje Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wyniosły 100%. Spółka chciałaby podkreślić, że zaopatrywaniem sklepów sieci handlowe zajmują się samodzielnie, a Krajowa Grupa Spożywcza S.A., jako dostawca produktów nie ma na to wpływu.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. zaopatruje około 40% odbiorców cukru w Polsce. Pozostałe ok. 60% cukru jest produkowane i dostarczane do klientów w Polsce przez trzy koncerny, których właścicielami są firmy niemieckie.

- R E K L A M A -

Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru.

Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu Spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą.

Raz jeszcze podkreślamy, że Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wywiązuje się z zawartych umów handlowych w zakresie dostaw cukru do klientów”.

(Źródło: Krajowa Grupa Spożywcza S.A.)





Nie przegap: