Co z plastikowymi pojemnikami na nakrętki? Miasto dało odpowiedź

Wszystko wskazuje na to, że w Kutnie powstaną pojemniki na plastikowe nakrętki. To pomysł radnego Roberta Stępniewskiego, a władze Miasta Róż dały zielone światło temu przedsięwzięciu.

- R E K L A M A -

Ostatnio otrzymuję od Mieszkańców naszego miasta dużo zapytań w sprawie plastikowych nakrętek: gdzie je oddać, gdzie znajdują się skupy, czy ktoś je zbiera. W związku z tym składam w imieniu swoim i mieszkańców interpelację o utworzeniu ogólnodostępnego pojemnika na plastikowe nakrętki – mówił niedawno Robert Stępniewski, radny Rady Miasta Kutno.

Dlaczego akurat nakrętki? Bo szkło jest niebezpieczne, butelki plastikowe zbyt tanie, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki aluminiowe nie kojarzą się charytatywną inicjatywą społeczną (głównie przez to, czym są wypełnianie), a nakrętki są ciężki i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń. W przypadku szkół i przedszkoli zbiórka nakrętek jest elementem edukacyjnym, który zmierza do wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów. Takie akcje prowadzone są w ramach edukacji szkolnej i uświadamiają młodym ludziom, jak ważny jest recykling i ochrona środowiska – tłumaczy radny.

- R E K L A M A -
reklama

Miejski rajca ma pomysł, gdzie pojemniki mogłyby zostać zlokalizowane i jaki mogłyby przyjąć wygląd.

Nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest to, że pomagamy ludziom. Oczywiście pomysł wymagałby przeanalizowania pod kątem możliwości zagospodarowania korków z publicznej zbiórki w celu pomocy potrzebującym. Co do usytuowania pojemnika w przestrzeni publicznej, uważam, że jest dużo takich miejsc np. szkoły, przedszkola, parki, centrum miasta itp. Pojemniki, które załączam na zdjęciach, uważam że wyglądają bardzo estetycznie i mogłyby wkomponować się w krajobraz naszego miasta. Umieszczając różę na tym pojemniku, będziemy promować również markę naszego miasta. Jak widać na załączonym, zdjęciu, jest również miejsce, w którym umieszczamy informację, na kogo dane stowarzyszenie prowadzi w tej chwili akcje zbiórki nakrętek – argumentuje radny Robert Stępniewski.

- R E K L A M A -
reklama

Władze miasta są na „tak”

Dziś miasto wystosowało odpowiedź na interpelację radnego.

Chciałbym zaznaczyć, ze Miasto Kutno od wielu lat wspiera działania mające na celu promowanie właściwych postaw społecznych wśród mieszkańców naszego miasta. Do szeregu działań zarówno prospołecznych jak i proekologicznych należy niewątpliwie zbieranie plastikowych nakrętek, będące jedną z najpopularniejszych akcji, łączących kształtowanie dobrych nawyków, związanych z segregacją odpadów wraz z ideą pomocy potrzebującym, w którą może włączyć się każdy mieszkaniec naszego miasta – komentuje Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.

Magistrat daje „zielone” światło dla pomysłu radnego, a umiejscowienie pojemnika będzie uzgodnione m.in. z MOPS–em.

W związku z powyższym informuję, że Miasto Kutno popiera ideę ustawienia pojemnika do zbiórki plastikowych nakrętek w ogólnie dostępnym miejscu. Jednakże pragnę nadmienić, iż instytucje na terenie naszego miasta prowadzą już zbiórki nakrętek na różne cele charytatywne. Posadowienie ogólnodostępnego pojemnika przeznaczonego do zbierania nakrętek oraz zagospodarowanie zebranych nakrętek na cele związane z pomocą potrzebującym zostaną uzgodnione z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz zainteresowanymi stowarzyszeniami działającymi na terenie miasta – dodaje J. Boczkaja.

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: