reklama
reklama
reklama
reklama

Co z unijnymi inwestycjami w Kutnie? Miasto komentuje sytuację

Plac Wolności i Zielona Oś Miasta to dwie największe inwestycje, jakie mają ruszyć w tym roku. Miasto nie może jednak rozstrzygnąć przetargów i czas ucieka. Biuro prasowe UM Kutno odniosło się do bieżącej sytuacji:

W przypadku dużych zadań inwestycyjnych, takich jak przebudowa Placu Wolności czy Zielona Oś Miasta wystąpiły problemy niezależne od Miasta. Przeprowadzone postępowania przetargowe zostały unieważnione dlatego, że złożone oferty znacznie przekroczyły środki przeznaczone na te zadania, bądź też nie złożono żadnych ofert.

- R E K L A M A -

W tym miejscu należy przypomnieć, że wnioski na realizację unijnych projektów wraz z kosztorysami składane były do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi 2 – 3 lata temu. Umowy na realizację zadań były podpisywane w oparciu o ówczesne ceny. Pomimo, że obecnie przed przetargami kosztorysy są uaktualniane to nadal występują duże rozbieżności pomiędzy wyceną zadania przez Miasto, a ofertami składanymi przez oferentów – informuje biuro prasowe UM Kutno.

Wynika to z sytuacji na rynku budowlanym w Polsce. Według szacunkowych danych obecnie brakuje ok. 150 000 pracowników w tej branży, jak również nastąpiła kumulacja wielkich zadań inwestycyjnych. Ponadto znacznie podrożały ceny usług i materiałów budowlanych. Należy zauważyć, że problem z wyłonieniem wykonawców dużych projektów inwestycyjnych mają obecnie wszyscy beneficjenci realizujący projekty z dofinansowaniem środków zewnętrznych.

- R E K L A M A -

Biorąc pod uwagę dochody Miasta, w aspekcie utrzymania równowagi budżetu w roku bieżącym i najbliższych latach, nie ma możliwości zwiększenia na tak dużą skalę środków finansowych na te zadania.

Chcąc realizować zaplanowane zadania Miasto musi ograniczać zakres prac w ramach projektów. Ma to miejsce w przypadku Zielonej Osi Miasta i Placu Wolności. Miasto nie ma innych, realnych możliwości wpływu na zwiększenie ilości ofert w ramach ogłaszanych postępowań przetargowych.

- R E K L A M A -

źródło: UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: