Coraz mniej „kopciuchów” w Kutnie. Miasto przeznaczyło już milion złotych

– Już ponad milion złotych przeznaczyliśmy z budżetu miasta na dotacje związane z wymianą źródeł ciepła – informuje UM Kutno. Za te pieniądze wymienionych zostało 375 tak zwanych kopciuchów, czyli pieców starszej generacji.

To efekty programu zwalczania zanieczyszczenia w mieście, który prowadzony jest od 2016 roku. Większość z korzystających z dotacji zamieniała do tej pory tradycyjne piece węglowe na ogrzewanie gazowe. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się piece na eko–groszek. Jeszcze mniejsza liczba mieszkańców decydowała się na montaż pomp ciepła lub pieców na pellet. W budżecie na 2021 rok nie zabrakło wsparcia dla mieszkańców chcących zmienić swoje źródło ciepła. Program ulegnie jednak delikatnej zmianie.

- R E K L A M A -

– Chodzi o zasady przyznawania dotacji. Do tej pory przyznawaliśmy pieniądze dla mieszkańców, którzy wymieniali swoje piece również na te, na eko–groszek. Teraz chcielibyśmy, aby dotowane były jeszcze bardziej ekologiczne inwestycje. Myślę tu na przykład o przyłączach gazowych, piecach na pellet, piecach olejowych czy pompach ciepła – wyjaśnia Jacek Boczkaja, Zastępca Prezydenta Kutna.

Nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku. Kwota dotacji pozostaje bez zmian czyli może to być maksymalnie 50 procent całej wartości inwestycji, ale nie więcej niż 3000 złotych. Warto przypomnieć do tej pory z miejskiego programu skorzystało 375 gospodarstw domowych.

- R E K L A M A -

Dla porównania w sąsiednim Łowiczu nie prowadzi się podobnego programu finansowanego z budżetu miasta, podobnie jest w Sieradzu. W Zduńskiej Woli – jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, dzięki miejskim programom wymieniono dotychczas 250 pieców starego typu.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: