Części zamienne do maszyn rolniczych — oryginały czy zamienniki?

Każdy, kto choć raz samodzielnie remontował ciągnik, musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: powinienem wykorzystać części oryginalne czy zamienniki? Oryginalne opony, elementy silnika czy burty do przyczepki mogą być czasami trudno dostępne. Ponadto z reguły są też znacznie droższe niż zamienniki. Czy warto więc zdecydować się na tańsze zamienniki oryginalnych części do ciągnika rolniczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

- R E K L A M A -

Części oryginalne: czy logo producenta to rzeczywiście gwarancja wyższej jakości?

Jednym z najważniejszych argumentów za rzekomo bezsprzecznie wyższą jakością części oryginalnych jest gwarancja ich pełnej kompatybilności z maszyną rolniczą, do której kupujemy części. Oryginalne burty przyczepki nie spadną z zawiasów po kilku przejazdach, oryginalne opony będą idealnie kryć felgi ciągnika, a oryginalne komponenty silnika zapewnią pracę na najwyższych obrotach.

Trudno spierać się z tym, że oryginalne części będą w stu procentach dopasowane do maszyny rolniczej, do której są przeznaczone. Należy zadać sobie jednak pytanie: czy pełna kompatybilność jest cechą wyróżniającą wyłącznie oryginalne części? Otóż nie, odpowiednio dobrane zamienniki od renomowanych producentów również zapewniają odpowiednie dopasowanie. Chociaż stanowią alternatywę dla oryginałów, to jednak projektowane i tworzone są z myślą o prawidłowym działaniu w konkretnych modelach ciągników. Warunkiem jest oczywiście ich dobra jakość.

- R E K L A M A -

Jeśli decydujesz się na części zamienne do maszyn rolniczych, kupuj je w sprawdzonych źródłach. Najlepiej zamawiać je w rolniczych sklepach internetowych, które mają w swoim asortymencie produkty od sprawdzonych producentów. Wówczas znalezienie dobrej jakości zamiennika dla każdej części ciągnika rolniczego (czy będzie to wał rozrządu, czy zawiasy do przyczepy) nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Kompatybilność części zależy od zgodności kluczowych parametrów (np. rozmiaru, kształtu), a nie od tego, jakie logo na nich widnieje.

Zamienniki — jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Kolejną oprócz kompatybilności cechą jest jakość samych części. Obecnie większość zamienników w niczym nie ustępuje częściom oryginalnym. Bez względu na to, czy są to burty do przyczepki, elementy silnika czy automatyki pojazdu!

- R E K L A M A -

Skoro zakup zamienników (zamiast części oryginalnych) nie oznacza konieczności pójścia na kompromis w kwestii jakości i dopasowania, zasadne jest postawienie pytania, które zadaliśmy w tytule niniejszego akapitu: skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Części oryginalne niemal zawsze kosztują ok. kilkadziesiąt procent więcej (nawet w przypadku elementów tak drobnych, jak zawiasy do przyczepy) niż zamienniki. Jeśli jednak różnicy w cenie nie usprawiedliwia różnica w jakości produktu, to płacenie wyłącznie za logo jest bezzasadne.

Internet kluczem do rynku azjatyckiego!

Obecnie w polskim Internecie można znaleźć wiele sklepów rolniczych online, które oferują zamienniki dla części produkowanych przez niemal wszystkie czołowe marki sprzętu rolniczego. Zamienniki to m.in. wyroby dynamicznych producentów azjatyckich, którzy dzięki niższym kosztom pracy tworzą obecnie nie tylko w niczym nieustępujące oryginałom burty przyczepki, ale także elementy silników czy zaawansowanej automatyki.

Łatwy dostęp do zamienników wysokiej jakości jest czymś, co z pewnością zmieni rynek części zamiennych do sprzętu rolniczego. Ich upowszechnienie sprawia, że na tytułowe pytanie niniejszego artykułu możesz sobie z czystym sumieniem odpowiedzieć: wybieram zamienniki — bo skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?!

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: