Czy i jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła?

- poniżej dalsza część artykułu -

Kupno i montaż pompy ciepła, choć niesie za sobą szereg korzyści, nie należy do rozwiązań tanich. Na pompę ciepła właściciele domów jednorodzinnych wydają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Duża kwota inwestycji rodzi pytania na temat tego, czy i w jakim czasie jest szansa na całkowity zwrot poniesionych kosztów dzięki potencjalnie niższym kosztom ogrzewania za pomocą pompy ciepła.

Bezkosztowe OZE

- poniżej dalsza część artykułu -

To, o czym trzeba wiedzieć, rozważając zwrot wydatków poniesionych na pompę ciepła i jej eksploatację jest fakt, że ceny paliw tradycyjnych, którymi ogrzewamy domy, wciąż rosną, a eksperci nie pozostawiają zbyt wielu nadziei na to, że trend ten się odwróci. Gaz ziemny, gaz płynny LPG czy olej opałowy cenowo ulegają pewnym wahaniom i bywa, że ich koszt może być mniejszy, niż zakładaliśmy w danym czasie, jednak nie należy się spodziewać, że ceny spadną spektakularnie. Ekogroszek czy pellet również generują spore koszty roczne. Inaczej jest zaś w przypadku pomp ciepła. Te bowiem energię do ogrzewania pobierają z odnawialnych źródeł energii (OZE), które nie dość, że są praktycznie niewyczerpywalne, to mają tę zaletę, że są w pełni darmowe. Powietrzna pompa ciepła czerpie energię grzewczą z powietrza pobieranego przez jednostkę zewnętrzną z wentylatorem. Gruntowe lub wodne pompy ciepła posiadają dolne wymienniki ciepła, dzięki którym energia do ogrzewania trafia do instalacji spod powierzchni gruntu lub z wód gruntowych. Jest więc bezkosztowa, naturalna i ekologiczna. 

Eksploatacja pompy ciepła

Pompa ciepła działa dzięki zasilaniu energią elektryczną. Szacuje się, że średni roczny koszt eksploatacji pompy ciepła wynosi około 1500 zł brutto [1], jeśli chodzi o pompę typu grunt-woda i około 2600 zł brutto w przypadku pompy typu powietrze-woda. Oczywiście dokładne wyliczenia zawsze obejmować powinny takie czynniki jak kubatura budynku czy jakość izolacji cieplnej – im lepsza izolacja, tym większa efektywność i wydajność pompy ciepła. Jak się ma średni roczny koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła do innych metod grzewczych? Całkiem rentownie, gdyż średni roczny koszt ogrzewania kotłem na pellet czy ekogroszek wynosi około 3.000 zł brutto, ogrzewanie olejem opałowym to wydatek rzędu 5.000-6.000 zł, podobny rozrachunek przyniesie opalany gazem ziemnym kocioł starego typu. Tania w eksploatacji gruntowa pompa ciepła wypada na tym tle bardzo korzystnie. Biorąc pod uwagę bezkosztową energię grzewczą plus koszty energii elektrycznej do zasilania pompy ciepła, czas zwrotu całej inwestycji może wynosić już zaledwie 5 lat. 

Jak szybko odzyskać część kosztów pompy ciepła?

- poniżej dalsza część artykułu -

Korzystając z Programu Czyste Powietrze można na start zyskać całkiem pokaźne dofinansowanie, które w sporej części pokryje wydatek na kupno czy instalację urządzenia. Dzięki złożeniu wniosku o dofinansowanie, właściciele domów jednorodzinnych uzyskali dotację na pompy ciepła w Koninie, Białymstoku, Augustowie i wielu innych miastach, w których dzięki temu powietrze jest mniej nasycone szkodliwymi substancjami i smogiem. Te bowiem dostają się do atmosfery, gdy w użyciu są przestarzałe instalacje grzewcze, w których zachodzi reakcja spalania paliw tradycyjnych, uwalniając dwutlenek węgla i substancje smoliste, często rakotwórcze. Program Czyste Powietrze uwzględnia wymianę starych instalacji na te, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Uzyskać można nawet 37.000 zł [2], a więc jest o co walczyć. Druga metodą na szybszy zwrot kosztów jest skorzystanie przez podatnika z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę jak najbardziej łączyć można z Programem Czyste Powietrze – wówczas od podatku odliczyć można tę część wydatków, która nie została objęta Programem. Odliczyć można nawet 53.000 zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.

Pompa ciepła do wyprodukowania energii do ogrzewania wykorzystuje OZE, które w przeciwieństwie do tradycyjnych paliw są w pełni darmowe. Eksploatacja pompy ciepła, szczególnie typu grunt-woda, to roczny wydatek który jest stanowczo niższy niż w przypadku użytkowania kotła stałopalnego. Możliwości otrzymania dotacji zaś oraz odliczenia od podatku wydatków sprawiają, że pompa ciepła może zwrócić się w czasie pierwszych pięciu lat od inwestycji. 

- poniżej dalsza część artykułu -

[1] Wszystkie podane w artykule kwoty są kwotami orientacyjnymi i mogą różnić się w zależności od kubatury budynku, stanu izolacji czy też konkretnego modelu urządzenia grzewczego. Rzeczywiste koszty mogą być inne.

[2] Stan na dzień: 22.09.2021.
reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama