Czy posiadanie samochodu, z którego nie korzystamy, zwalnia nas z obowiązku posiadania OC? Czy nieużywanie auta jest przesłanką do tego, by uniknąć kosztów związanych z wykupieniem polisy OC? Nasz tekst pozwoli Ci rozwiać wszystkie wątpliwości, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Polisa OC – co to takiego?
Polisa OC nazywana również ubezpieczeniem OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zostało wprowadzone jako forma zabezpieczenia właścicieli pojazdów przed konsekwencjami szkód, do których doprowadzą. W normalnych sytuacjach wszelkiego typu uszkodzenia trzeba by było ponosić z własnej kieszeni, ale mając polisę OC, wszelkie koszty spadają na towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym ma się podpisaną umowę.
Co ważne, na ochronę ubezpieczeniową można liczyć nie tylko przy szkodach powstałych w czasie ruchu, ale również w czasie postoju ubezpieczonego samochodu. Polisa OC ma dość spore znaczenie, więc jej wykupienie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy w Polsce. Jeśli zatem mamy w planach nabyć samochód, to musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie wykupienie również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Czy nieużywanie auta zwalnia nas z obowiązku wykupienia polisy?
Na pierwszy rzut oka można dojść do wniosku, że do wykupienia polisy OC są zobowiązane wyłącznie osoby, które są regularnymi użytkownikami ruchu drogowego. Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji z https://ubezpieczamy-auto.pl/brak-ubezpieczenia-oc-nieuzywanego-samochodu/, a dojdziemy do wniosku, że byliśmy w jakże wielkim błędzie.
Przepisy, które zostały odgórnie ustalone, jasno mówią, że każdy pojazd, który został zarejestrowany, musi posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie ma tutaj znaczenia, czy korzystamy z niego każdego dnia, okazjonalnie, czy tylko stanowi ozdobę naszej posesji lub garażu. Również niesprawne pojazdy muszą być ubezpieczone, a jeśli nie dopilnujemy formalności, to możemy spodziewać się pewnych konsekwencji.
Brak ubezpieczenia OC na nieużywany pojazd – co nam grozi?
Brak ubezpieczenia OC nie wydaje się wielkim przestępstwem, zwłaszcza jeśli pojazd stoi w garażu i nie poruszamy się nim po ulicach. Jednak w świetle prawa wygląda to inaczej i każdy dzień bez wymaganej polisy będzie wiązał się z karą finansową. Statystyki mówią, że już za 3 dni bez ubezpieczenia OC samochodu można spodziewać się kary w wysokości ponad tysiąca złotych.
Jeśli okres ten potrwa od 4 do 14 dni, to kara wzrośnie do około trzech tysięcy złotych, a jeśli powyżej 14 dni to możemy spodziewać się kosztów rzędu pięciu tysięcy złotych. Dlatego, zamiast zwlekać, lepiej zdecydować się na przedłużenie polisy OC – więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/kiedy-ubezpieczenie-samochodu-przedluzy-sie-automatycznie/, zwłaszcza że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie przyjmuje naszych tłumaczenie. Nie ma dla niego znaczenia, czy przerwy w ubezpieczeniu OC są spowodowane naszą lekkomyślnością, czy tym, że dany pojazd nie jest użytkowany. Skoro obowiązek został narzucony na każdego, to trzeba się z niego wywiązać i regularnie opłacać składki.
Jak uniknąć opłat za nieużywany samochód?
Oczywiście istnieją też sposoby, które pozwolą nam uniknąć kosztów związanych z wykupieniem ubezpieczenia OC. Jeśli auto jest sprawne, to możemy je sprzedać, a jeśli ma pewne wady i nie chcemy w niego inwestować, to lepiej pomyśleć o zezłomowaniu lub oddaniu na części. W takich przypadkach pamiętajmy jednak, by zarówno sprzedaż, jak i zezłomowanie zgłosić w odpowiednim miejscu, ponieważ tylko wyrejestrowanie pojazdu sprawi, że obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC zostanie z nas zdjęty.
materiał zewnętrzny