Czy pompa ciepła sprawdzi się w starszym domu?


Nowoczesne pompy ciepła pozwalają na uzyskanie komfortu cieplnego bez ponoszenia wysokich kosztów. Czy taka inwestycja sprawdzi się w starszych domach jednorodzinnych?


Zasada działania i zalety montażu pompy ciepła
Pompa ciepła służy do ogrzewania budynków i CWU. Wymusza przepływ ciepła z gruntu, powietrza lub wody. Pompy ciepła to wydajne, energooszczędne, przyjazne dla środowiska urządzenia, które mogą zastąpić tradycyjne kotły grzewcze.

Najczęściej montaż takiego źródła ciepła prowadzony jest w nowych budynkach, ale można także zastosować je w tych już istniejących. Aby pompa ciepła zapewniła wtedy właściwą wydajność działania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie budynku do jej instalacji.

Ważne zmniejszenie strat cieplnych
W starszych domach, które budowane były kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, głównym problemem są wysokie straty energetyczne wynikające z braku termomodernizacji. Właściwa izolacja cieplna domu ma kluczowe znaczenie przy montażu pompy ciepła – zmniejsza ona zapotrzebowanie budynku na ciepło, a w rezultacie redukuje koszty ogrzewania.

Termomodernizacja powinna objąć prace jak:
– ocieplenie ścian zewnętrznych
– wymiana starej stolarki okiennej
– montaż szczelnych drzwi zewnętrznych
– izolacja dachu lub stropu budynku
– wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła)

Po termomodernizacji pompa ciepła będzie nie tylko tańsza w zakupie, ponieważ może mieć wtedy niższą moc, ale również nie będzie pociągała za sobą wysokich kosztów obsługi.

Może być konieczna modernizacja systemu grzewczego
Jednak sama pompa ciepła może nie być jedynym wydatkiem związanym z nową instalacją grzewczą. W starszych budynkach konieczna może być kompleksowa modernizacja systemu grzewczego.

Pompa ciepła zapewnia najwyższą skuteczność energetyczną w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, na przykład ogrzewaniem podłogowym. Wobec tego wtedy, gdy w budynku nadal znajdują się stare grzejniki ścienne, montaż pompy bez ich wymiany nie będzie tak efektywny.

Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.plPrzeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama

reklama