Czy praca opiekunki w Niemczech jest ciężka?

Praca opiekunki w Niemczech to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią pomagać innym i szukają stabilnego zatrudnienia. Jednak ten zawód niesie ze sobą również wiele wyzwań. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co na początku może sprawić Ci trudność.

- R E K L A M A -

Co może sprawiać trudność w pracy opiekunki?

Opiekunka osób starszych w Niemczech zajmuje się seniorem w jego domu przez określony czas. Wyjazdy zwykle trwają 2 miesiące lub dłużej. W tym okresie będziesz przebywać na terenie obcego kraju z dala od swojej rodziny. Taka sytuacja na początku może sprawiać Ci trudność, szczególnie jeśli senior będzie bardzo absorbujący i nie zostanie Ci wiele czasu na kontakt z bliskimi.

Poza tym praca w opiece w Niemczech wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie seniora. Dlatego opiekunka powinna być osobą zaangażowaną, obowiązkową i sumienną. Podopieczny może mieszkać sam lub z krewnymi. Obecność rodziny bywa bardzo pomocna, ponieważ bliscy mogą Cię wesprzeć w opiece, dzięki czemu zyskasz więcej czasu na odpoczynek.

- R E K L A M A -

Dobre zorganizowanie i pomoc koordynatora

Pamiętaj, że terminy wyjazdów są elastyczne i zawsze można je w mniejszym lub większym stopniu dostosować do preferencji opiekunki. Przebywając na terenie Niemiec, możesz też liczyć na opiekę koordynatora. W sytuacjach kryzysowych taka osoba znajdzie za Ciebie zastępstwo i pomoże Ci szybko wrócić do kraju.

Duże znaczenie ma też odpowiednie zorganizowanie. Jeśli podopieczny mieszka sam, to musisz wypracować sobie system, za pomocą którego sprawnie wywiążesz się ze wszystkich obowiązków. Jednak nawet w takim wypadku możesz liczyć na pomoc rodziny, która będzie regularnie odwiedzać seniora. W razie pytań lub wątpliwości warto też od razu dzwonić do koordynatora. Opiekunki współpracujące z Professional Care 24 (https://professionalcare24.pl/) otrzymują dostęp do specjalnego telefonu wsparcia, pod którym czuwają doświadczeni specjaliści i pracownicy DPS-ów.

- R E K L A M A -

Jak pokonać trudności komunikacyjne?

Trudności komunikacyjne mogą wynikać z nieznajomości języka lub mogą być też spowodowane ciężkim stanem zdrowia podopiecznego. Niekiedy możesz mieć problem, aby zrozumieć, czego senior potrzebuje, nawet jeśli znasz bardzo dobrze język niemiecki. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Cierpliwość i empatia spowodują, że szybko nawiążesz dobrą relację z podopiecznym i z łatwością dowiesz się, jak się czuje.

Osoby starsze bardzo często potrzebują towarzystwa. Kogoś, z kim mogłyby porozmawiać i kto, by ich wysłuchał. Jeśli nie znasz za dobrze niemieckiego, a Twój podopieczny cieszy się w miarę dobrym zdrowiem, to może Cię nauczyć podstawowych zwrotów. Rozmowa z nim będzie zatem doskonałą okazją do podszkolenia języka.

Stresujące sytuacje – możesz sobie z nimi poradzić

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są bardzo różne. Niekiedy od razu wiadomo, że sytuacja podopiecznego jest trudna i wymaga posiadania określonych kwalifikacji. Jednak czasem dopiero na miejscu mogą zaistnieć okoliczności, które sprawią, że będziesz odczuwać silny stres. Dlatego decydując się na wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych, trzeba być przygotowanym na możliwość nagłego pogorszenia się stanu seniora. W takim wypadku musisz powiadomić rodzinę i koordynatora.

Opiekunki, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec z Professional Care 24, zawsze mogą liczyć na fachowe wsparcie. Nigdy nie zostają same, gdy dochodzi to takich sytuacji, jak:

  • nietypowe zachowanie lub zmienne nastroje podopiecznego
  • częste pobudki w nocy
  • problemy z wypróżnianiem
  • brak apetytu
  • awaria domowego sprzętu lub urządzeń do rehabilitacji

W każdym ze wspomnianych przypadków możesz liczyć na pomoc koordynatora i rodziny. Pamiętaj, że dobry pracodawca nie zostawi Cię samej z problemem i będzie dbał o Twoje bezpieczeństwo.

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?

Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo wymagająca, ale jednocześnie daje też dużo satysfakcji. Ważne, aby nie zniechęcać się pierwszymi trudnościami. W tym zawodzie kluczowa jest otwartość na potrzeby drugiego człowieka, elastyczność i odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeśli dobrze wywiążesz się ze swoich obowiązków, to Twoja praca na pewno zostanie doceniona przez podopiecznego i jego rodzinę. Sprawdź aktualne oferty na https://professionalcare24.pl/oferty-pracy.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio, pexels.com

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: