Wiadomości KutnoKutnoCzy z hulajnogami w Kutnie będzie porządek? Pyta posłanka Matysiak

Czy z hulajnogami w Kutnie będzie porządek? Pyta posłanka Matysiak

Od wtorku na ulicach Kutna pojawiły się hulajnogi elektryczne, która można wypożyczać na minuty. Część mieszkańców nie mogła się ich doczekać, a inni wyrażają obawę, że wkrótce będą leżeć porzucone byle gdzie i przeszkadzać pieszym. Czy mają rację? O to pyta kutnowska posłanka Paulina Matysiak, która w tej sprawie pisze do władz miasta.

Hulaj noga, piekła nie ma?

- Reklama -

O tym, że hulajnogi bywają kłopotliwe, wiedzą mieszkańcy innych miast, w których systemy do ich wypożyczeń funkcjonują. Narzekają, że często leżą gdzie popadnie, tarasując chodniki i stanowiąc przeszkodę w ruchu pieszych. Niekiedy lądują w krzakach lub na prywatnych posesjach.

- Reklama -

Dla wielu kutnian nowe hulajnogi z pewnością będą czymś ciekawym i sporo osób je wypróbuje. Mam tylko nadzieję, że nie spowodują w naszym mieście bałaganu — komentuje posłanka partii Razem Paulina Matysiak. — Dlatego zapytałam prezydenta Kutna, czy miasto jest przygotowane na zupełnie nowe wyzwanie, aby te hulajnogi nie leżały na chodnikach, trawnikach czy w innych niedozwolonych miejscach — podkreśla parlamentarzystka.

W swoim piśmie Matysiak zadaje również pytania, czy władze Kutna wyznaczą specjalne miejsca do parkowania hulajnóg, a także czy przeprowadzą kampanię informacyjną o tym, jakie przepisy obowiązują użytkowników tego rodzaju pojazdów. Posłanka dopytuje również, czy Straż Miejska będzie bacznie pilnować przestrzegania prawa w tym zakresie.

Przepisy drogowe o hulajnogach

- Reklama -

Według przepisów ruchu drogowego hulajnogę elektryczną można prowadzić bez prawa jazdy, ale osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą mieć kartę rowerową. Dozwolone jest poruszanie się po ścieżce rowerowej, a w przypadku jej braku — po jezdni, jeśli dopuszczalna na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym razie należy jeździć po chodniku, przy czym piesi zawsze mają pierwszeństwo. Pojazd trzeba parkować w wyznaczonych miejscach, a jeśli ich nie ma, to na chodniku, ale z zachowaniem 1,5 metra szerokości dla pieszych i jak najdalej od jezdni.

(mat. prasowy biura poselskiego Pauliny Matysiak)

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: