Czym charakteryzują się maski przeciwwirusowe?

Odpowiedź na pytanie, czym charakteryzują się maski przeciwwirusowe, nie jest odpowiedzią prostą, bo typowe maska ochronna wykonana z polietylenu daje jedynie tę minimalną ochronę, czyli nie jest to wyrób wysokiej klasy. Natomiast tymi wyrobami wysokiej klasy można jedynie nazwać maski o obiegu zamkniętym, które chronią lekarza najskuteczniej, ale tego typu środek ochronny jest też opcją zaskakująco drogą.

- R E K L A M A -

Wymiana powietrza

Maski przeciwwirusowe mają z reguły dwie funkcje, czyli chronią przed wirusami i na dokładkę umożliwiają swobodne oddychanie. Typowa materiałowa maska ze sklepu raczej nie chroni tak, jak powinna i co najważniejsze utrudnia swobodną wymianę gazów na te lepiej nasycone życiodajnym tlenem. Ta druga funkcja maski często jest odsuwaną na bok, ale wymiana gazów, czyli w tym konkretnym przypadku wymiana powietrza, które jest mieszaniną gazów to proces bardzo ważny i to zwłaszcza wtedy gdy osoba nosząca maskę wykonuje trudną pracę związaną ze znacznym wysiłkiem fizycznym. Wtedy ta doskonała wymiana gazów się przydaje, bo zaopatrzenie w powietrze to podstawa, wtedy gdy się męczymy. Wymienione wcześniej funkcje posiada m.in. maska przeciwwirusowa ffp3.

Drogie maski filtrujące

Chyba najlepszą maską przeciwwirusową jest maska z filtrem węglowym i z wizjerem, bo w jej przypadku te najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia wychwytuje filtr, ale w porównaniu z maseczką wykonaną z nowoczesnego tworzywa jest to opcja masywna i dla wielu ludzi mało wygodna. Wiele znaczy też i to, że zakłada się ją w miejscach, w których możliwymi są wycieki gazu i to tego trującego, bo to głównie przed nim ten konkretny typ maski chroni.

- R E K L A M A -

Rzecz jasna taka maska sprawdzi się też w ochronie przeciwwirusowej, choć trzeba się też liczyć z pewnym ograniczeniem wygody, bo filtr z aktywnym węglem w przypadku tego środku zaradczego ciągle będzie wisiał nam pod brodą i na dokładkę będzie się też nieznacznie poruszał.

Lekkie maseczki z tworzywa o unikatowej konstrukcji

Jedną z lepszych maseczek przeciwwirusowych jest ta o lekkiej konstrukcji, czyli ta wykonana z tworzywa, która wloty do wymiany gazowej ma zamontowane po bokach i to pod pewnym skosem. Rozwiązanie tego typu jest optymalnym, jeśli chodzi o wirusy, bo to nie tylko lekkość, ale też przemyślane rozwiązania, dzięki którym oddycha się wygodnie i sprawnie.

- R E K L A M A -

Trzeba jednak pamiętać o tym, że chyba każdy rodzaj maseczki ma jakieś swoje konstrukcyjne wady, czyli nie ma tej stuprocentowej ochrony, czyli lepiej jest utrzymywać dystans tych pięciu lub sześciu metrów, bo to podstawa, a maseczka nawet ta najwygodniejsza i gwarantująca podstawowe zalety ochronne to jedynie opcja dodatkowa.

Walory ochronne i poprawne użycie

Typowy nos wsysa powietrza w znacznym tempie. Rzecz jasna nie da się tego przyrównać do przemysłowego odkurzacza, ale maseczka wpływa na tę wymianę gazów oddechowych i właśnie dlatego maseczek trzeba używać z rozwagą, czyli nie od rana do wieczora, bo wirusami nie zarazimy się od drzew w parku, czy też od kostki brukowej na chodniku. One są tam, gdzie jest dostatecznie ciepło i wilgotno, a tam, gdzie jest zimno i sucho nie przetrwają zbyt długo.

Wiele znaczy też i to, że nawet najlepsze maseczki przeciwwirusowe nasycamy wilgocią z własnego oddechu, a w tej wilgoci zaczynają rozwijać się bakterie, wirusy, a niekiedy nawet osadza się na niej pleśń. Dlatego skuteczne maseczki trzeba dezynfekować co około trzydzieści minut lub nosić kilka na zmianę.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: