reklama

Czym jest dewar i do czego służy?

Ciekły azot ma wyjątkowe właściwości i do tego chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to substancja, która znalazła szerokie zastosowanie w wielu branżach i cieszy się coraz większą popularnością. Jednak skroplony azot wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Służą do tego specjalne pojemniki – dewary.

- R E K L A M A -

Ciekły azot – jak zachować bezpieczeństwo?

Ciekły azot jest bardzo przydatny, ale i niebezpieczny. Jego temperatura wrzenia sięga niemal -196 stopni Celsjusza. Dlatego nawet krótki kontakt z ludzką skórą może się skończyć jej szybkim zamrożeniem. Dlatego do pracy ze skroplonym azotem potrzebne są odpowiednia odzież, rękawice czy gogle ochronne. Muszą być to elementy wykonane z tkaniny odpornej na bardzo niskie temperatury. Trzeba też sięgnąć po dewar. Jest to specjalne naczynie przystosowane do przechowywania ciekłego azotu. Przykładowy model można znaleźć w ofercie sklepu internetowego https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-10l.

Czym właściwie jest dewar?

Dewar to specjalne naczynie, które umożliwia przechowywanie substancje wymagających odizolowania od środowiska zewnętrznego. W ten sposób nie tracą one swoich właściwości i nie zmieniają temperatury. Dewar pozwala także na transport czy dozowanie materiałów. Jego nazwa pochodzi od sir Jamesa Dewara. Skonstruował on pierwsze naczynie tego rodzaju w roku 1892. 

- R E K L A M A -

Naczynie Dewara jest bardzo proste i pod wieloma względami przypomina klasyczny termos. Jest jednak bardziej zaawansowane. Posiada podwójne ścianki, między którymi tworzy się atmosfera próżniowa. Próżnia odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Dzięki niej między powłokami dewara nie ma przewodności cieplne. Dwie warstwy łączą się tylko u góry i są zakończone specjalnym korkiem o właściwościach izolacyjnych. 

Jaki dewar wybrać?

Dewar to naczynie niezbędne do przechowywania ciekłego azotu. Ten związek chemiczny ma niestety skłonność do szybkiego odparowywania. Do wyboru są w tym przypadku pojemniki o dość zróżnicowanej pojemności. Waha się na zazwyczaj od 5 do nawet 50 litrów. Jeśli używasz skroplonego azotu często, powinieneś zainwestować w większe naczynie. Dewary mieszczące 50 litrów ciekłego azotu to propozycja dla najbardziej wymagających osób. 

- R E K L A M A -

Co ciekawe, naczynia Dewara wymagają pewnego przygotowania do pracy. Na samym początku należy umieścić w nich niewielką ilość substancji. Powinna ona wystygnąć, a więc spędzić w środku minimum 20 minut. Wówczas dewar jest chłodniejszy, co przekłada się na redukcję parowania gazu. 

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: