Czym różnią się różańce: przewodnik po różnych typach i ich zastosowaniach

Różaniec stanowi wsparcie dla wiernych – dzięki niemu możliwe jest oddanie się głębszym rozważaniom nad wydarzeniami opisanymi w Ewangelii. Modlitwa różańcowa była traktowana już w średniowiecznych czasach niczym duchowe kwiaty, które umożliwiały plecenie wieńców dla Matki Boskiej. Wspomniany wieniec złożony był ze 150 modlitw Zdrowaś Maryjo. Nazwa modlitwy pochodzi natomiast od wyrazu rosarium, który w języku łacińskim oznacza różany ogród. W tym artykule przyglądamy się bliżej temu, czym różnią się połączone paciorki różańcowe, to znaczy różańce. Sprawdźcie nasz przewodnik po ich typach i zastosowaniach!

- R E K L A M A -

Historia różańca – co warto wiedzieć?

Modlitwa Ojcze nasz była najbardziej rozpowszechnioną modlitwą w pierwszych wiekach chrześcijaństwa – przedstawił on ją Apostołom Jezus Chrystus. W kolejnych dekadach, kiedy rozwijały się zakony, wśród zakonnych ojców wykształciła się reguła odmawiania 150 psalmów. Bracia zakonni mieli natomiast odmawiać 150 Ojcze nasz. Aby móc oddać się głębokiej medytacji, poszukiwano metod wspomagających odliczanie: początkowo robiono to m.in. poprzez liczenie na palcach, odliczanie zebranych kamieni czy odliczanie pętelek na sznurkach bądź nawleczonych kawałków drewna.

Przyjmuje się, że modlitwa różańcowa zaczęła kształtować się dzięki św. Dominikowi. Mężczyzna miał doświadczyć objawienia, podczas którego Matka Boża wezwała go do rozpowszechniania różańca na cały świat. Wtedy też polecił on, żeby głoszenie kazania zostało połączone z odmawianiem Psałterza Maryi, który złożony był ze 150 Zdrowaś Maryjo oraz 15 Ojcze nasz.

- R E K L A M A -

Rodzaje różańców: na szyję, rękę i palec

Modlitewne koraliki pomagają wiernym w oddawaniu się kontemplacji nad życiem Jezusa Chrystusa oraz Maryi – co istotne, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Najczęściej spotykana forma różańca to ta zakładana na szyję. To forma świadectwa wiary, a przy tym odmawianie modlitwy przy ich pomocy jest bardzo wygodne. Dzięki temu można w pełni skupić się na zdarzeniach opisanych w Ewangelii.

Różaniec w formie bransoletki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego różańca na szyję. Jest on bardzo wygodny z uwagi na fakt, że można go nosić na ręce i odmawiać modlitwę zarówno w dowolnym miejscu, jak i czasie. Najsubtelniejszym rozwiązaniem jest natomiast różaniec jako pierścionek – jest on dostępny w różnorodnych rozmiarach. Będzie on odpowiedni dla osób, które potrzebują niewielkiego, lekkiego różańca, gdyż często odmawiają modlitwę w różnych miejscach – nie tylko w kościele czy domu, ale również np. w trakcie podróży.

- R E K L A M A -

Rodzaje różańców – materiał wykonania

Różańce można również podzielić z uwagi na materiał wykorzystany do ich wykonania. Każdy z nich posiada jednak odrobinę inne cechy! Kliknij tutaj, aby odkryć wyjątkowe różańce, a także pudełka oraz etui przeznaczone do ich przechowywania.

Różańce drewniane

Wykonane z drewna różańce charakteryzują się wytrzymałością oraz lekkością. Sprawia to, że ich noszenie oraz przechowywanie jest wręcz bezproblemowe. Solidnie wykonane koraliki modlitewne można z powodzeniem przechowywać w torebce bądź w kieszeni. Z uwagi na to, że drewno jest materiałem odpornym na zabrudzenia czy zniszczenia, drewniany różaniec będzie nas wspierał w modlitwie przez długie lata.

Różaniec z masy perłowej

Przepełnione elegancją różańce z masy perłowej wyróżniają się swoim estetycznym wyglądem – nie tylko oferują pomoc podczas oddawaniu się rozważaniom nad życiem Zbawiciela oraz Najświętszej Maryi Panny, ale również zachwycają nasze oczy. Warto wspomnieć, że taki różaniec może być doskonałym upominkiem na ważną okazję, taką jak przyjęcie sakramentu Komunii Świętej bądź bierzmowania. Taki prezent będzie towarzyszyć obdarowanej osobie przed długi czas, przypominając jej o istotnym wydarzeniu oraz roli wiary w jej życiu.

Różaniec z kamieniami

Dostępne są również różańce z kamieniami. Te prezentujące się kunsztownie modlitewne koraliki występują w odmiennych formach – jako naszyjnik, bransoletka czy pierścionek. Można przy tym wyróżnić różaniec z agatem, to znaczy biblijnym kamieniem, o którym dwukrotnie wspominano w Piśmie Świętym. To symbol pokory oraz dobroci. Innym wyjątkowym różańcem jest ten z onyksem – kamieniem związanym z kulturą Egiptu. Wspomniano o nim w Księdze Rodzaju.

Czym różnią się różańce – podsumowanie

Chociaż różańce mogą przybierać odmienne formy oraz być wykonane z różnorodnych materiałów, wszystkie z nich pełnią istotną funkcję: wspomagają wiernych podczas modlitwy różańcowej. A jak nosić różaniec? Można to robić w dowolny sposób, aczkolwiek ważne jest, żeby nie uwłaczać przy tym jego godności. Z tego względu różaniec może być noszony na szyi, nadgarstku czy być zakładany jako pierścionek, trzymany w torbie czy kieszeni. Jeśli będziemy mieć przy sobie, będziemy mogli w dowolnym momencie i miejscu w pełni oddać się modlitwie.

Materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: