Czym są kody GTU?

- reklama -

Wprowadzenie nowego pliku JPK V7 od października 2020 roku stwarza nowe obowiązki dla przedsiębiorstw. Jest to między innymi odpowiednie oznaczanie w nowym pliku JPK towarów, które się sprzedaje lub świadczonych usług w ramach działalności przedsiębiorstwa. Odpowiednie oznaczenie towarów i usług odbywa się poprzez specjalne kody GTU. Czym one są dokładnie?

Kody GTU – co to takiego?

- reklama -

Ministerstwo Finansów nowy plik JPK V7 poszerzyło o część ewidencyjną, w której to właśnie przedsiębiorca będzie miał obowiązek oznaczać sprzedaż towarów i usług zwartych na liście kodów GTU. Kody GTU określają przynależność danego towaru lub usługi do jednej z 13 grup towarowo – usługowych. Jeśli sprzedawany towar bądź usługa znajdują się w tej grupie, należy w pliku JPK V7 oznaczyć je odpowiednim numer grupy. Dlatego warto szczegółowo zapoznać się ze stworzoną grupą kodów GTU, aby od października móc poprawnie oznaczać je w fakturach sprzedaży.

Podział kodów

Kody GTU podzielone są na 13 grup towarów i usług. Należą do nich czynności narażone na największe oszustwa podatkowe. W pliku JPK w polu GTU należy wpisać odpowiednią cyfrę od 1 do 13, która przypisana jest do konkretnego towaru lub usługi. Podział grupy towarów i usług prezentuje się następująco:

 • GTU_1 – to dostawa napojów alkoholowych,
 • GTU_2 dotyczy dostawy towarów ujętych w art. 103 ust. 5aa ustawy,
 • GTU_3 odnosi się do dostawy olejów opałowych oraz smarowych,
 • GTU_4 – to dostawa wyrobów tytoniowych i papierosów,
 • GTU_5 dotyczy dostawy odpadów,
 • GTU_6 związana jest dostawą urządzeń elektronicznych oraz wszelkich części,
 • GTU_7 to dostawa pojazdów oraz części,
 • GTU_8 odnosi się do dostawy metali szlachetnych i nieszlachetnych,
 • GTU_9 to dostawa leków i wyrobów medycznych,
 • GTU_10 określa dostawę budynków, budowli oraz gruntów,
 • GTU_11 dotyczy świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych,
 • GTU_12 to usługi o charakterze niematerialnym, jak doradztwo księgowe lub prawne,
 • GTU_13 zawiązana jest ze świadczeniem usług transportowych oraz gospodarki magazynowej.
- reklama -

W przypadku, jeśli faktura jest dowodem na sprzedaż towaru spoza tej listy, wtedy pole GTU należy zostawić puste. Szczegółową rozpiskę, jakie towary i usługi znajdują się w danej grupie i jaki kod posiadają, znajdują się w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. Bezwzględnie każdy czynny podatnik VAT musi się z nim zapoznać, aby móc prawidłowo wypełnić i wysłać do Urzędu Skarbowego nowy plik JPK V7 z dniem 1 października 2020 roku.

Brak znajomości nowych przepisów będzie karane

Jeśli w pliku JPK V7 pojawią się błędy w oznaczaniu kodów GTU, to należy się liczyć z karą grzywny. Wszelkie odchylenia i nieprawidłowości, szczególnie te zamierzone, będą surowo karane. Dlatego, jeśli podczas wypełniania pliku JPK V7 zataimy prawdziwe informacje, na przedsiębiorstwo zostanie nałożona kara pieniężna. W przypadku popełnienia błędu nie celowo, warto jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w celu wyjaśnienia pomyłki oraz uniknięcia kary grzywny.

- reklama -


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Przeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama
reklama