Czym zajmuje się notariusz? Wszystko co musisz wiedzieć

Większość osób przynajmniej raz w życiu korzysta z jego usług, jednak nie wszyscy orientują się jakie konkretnie sprawy można załatwić u notariusza i z jakim problemem się do niego zgłosić. Sprawdź, jaki wachlarz usług oferuje notariusz i w jakich przypadkach lepiej wybrać jego usługi, niż zgłaszać się do sądu. 

- R E K L A M A -

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to osoba uprawniona przede wszystkim do tworzenia aktów notarialnych, ale także do przeprowadzania innych czynności, które według prawa wymagają obecności notariusza. Umowa zakupu nieruchomości, intercyza czy sprawy spadkowe – to czynności, z którymi większości kojarzy się praca notariusza. Jednak to nie wszystkie sprawy, z którymi możesz zgłosić się do kancelarii notarialnej. Szczegóły dotyczące tego czym zajmuje się notariusz znajdziecie także na stronie: https://notariusz-wola.pl/notariusz-czym-sie-zajmuje/

Zakup lub sprzedaż nieruchomości

Niezależnie od tego czy przedmiotem transakcji jest mieszkanie, dom, działka czy jakakolwiek inna nieruchomość, to według przepisów prawa transakcja musi zostać dopięta w obecności notariusza. To właśnie on zobowiązany jest sporządzić akt notarialny, a wcześniej skompletować i sprawdzić wszystkie dokumenty dotyczące danej nieruchomości. Podczas podpisywania umowy w obecności notariusza muszą znajdować się obie strony. Notariusz zajmuje się standardowymi umowami jak i tymi bardziej skomplikowanymi.

- R E K L A M A -

Intercyza

Kolejną standardową czynnością, którą zajmuje się notariusz jest tworzenie dokumentów wprowadzających rozdzielność majątkową między małżonkami czyli standardowych intercyz małżeńskich. Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do kancelarii zarówno przed wstąpieniem w związek małżeński jak i w dowolnym momencie jego trwania. Zapisy umowy dostosowywane są do potrzeb małżonków i zgodne z przepisami prawa. Notariusz dokonuje sporządzenia umowy według wcześniejszych ustaleń ze stronami tej umowy.

Sprawy spadkowe

O ile z czynnościami, które wymieniliśmy wcześniej, osoby zainteresowane mają obowiązek zgłosić się do notariusza, tak w przypadku spraw spadkowych zawsze mają wybór. Sprawy tego typu można bowiem załatwić zarówno przed sądem jak i w kancelarii notarialnej. W przypadku, kiedy wszyscy zainteresowani są zgodni, a sprawa jest raczej standardowa, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług notariusza, głównie ze względu na skrócony czas załatwiania formalności. 
Jak wspomnieliśmy, notariusz zajmuje się wieloma kwestiami. Notariusz pomoże Ci także w stworzeniu różnorodnych umów, także tych dotyczących spółek. Niezależnie od tego, z czym planujesz się zgłosić do https://notariusz-wola.pl/, skontatkuj się wcześniej z kancelarią, aby dokładnie dowiedzieć się jak przygotować się do spotkania. Notariusz podpowie Ci, jakie dokumenty musisz ze sobą zabrać i jak będzie przebiegało samo spotkanie. Dzięki temu cała procedura przebiegnie sprawnie.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: