reklama

Dąbrowice będą miastem, władze powiatu komentują. „To wyjątkowy i długo wyczekiwany moment”

Tak jak informowaliśmy kilka dni temu, 1 stycznia 2023 roku będzie historycznym dniem dla gminy Dąbrowice. Po 153 latach Dąbrowice odzyskają prawa miejskie i staną się miastem. Głos w sprawie zabrały władze powiatu kutnowskiego.

- R E K L A M A -

W zeszłym tygodniu wójt Dorota Dąbrowska wraz z posłem Markiem Matuszewskim uczestniczyła w ostatnich rozmowach z wiceministrem Pawłem Szefernakerem w sprawie odzyskania po 153 latach praw miejskich przez Dąbrowice.

W poniedziałek wieczorem z kolei projekt rozporządzenia w sprawie nadania wybranym miejscowościom statusu miasta przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że aby od 1 stycznia 2023 Dąbrowice mają stać się miastem!

- R E K L A M A -

– Dla mieszkańców to wyjątkowy i długo wyczekiwany moment. Dzięki tej zmianie miasto Dąbrowice będzie interesującym punktem na mapie Powiatu Kutnowskiego dla przyszłych inwestorów. Bardzo cieszę się z faktu, że Dąbrowice staną się na powrót miastem. Będzie to już czwarte miasto na terenie powiatu kutnowskiego – mówi starosta Daniel Kowalik.

Jak dodaje Kowalik, „będzie to najmniejsze miasto w naszym regionie, lecz zarazem prężnie rozwijające się. – Dzięki rozporządzeniu w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mieszkańcy gminy będą mogli liczyć na zwiększone zainteresowanie miastem ze strony inwestorów – dodaje Starosta.

- R E K L A M A -

– Dąbrowice są bardzo pięknym rejonem naszego powiatu. Zachował się, zabytkowy ratusz, kościół z I połowy XIX wieku oraz przepiękne kapliczki – mówi Tomasz Walczewski, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego. – Mam nadzieję, że rozwój przyszłego miasta pozwoli na rewitalizację i odnowę zabytków, które staną się atrakcją turystyczną oraz perłą Dąbrowic. To wielkie regionalne wydarzenie zbiega się z okrągłym 160-leciem Powstania Styczniowego, które również wpłynęło na historię powiatu kutnowskiego. – dodaje Tomasz Walczewski.

Według władz powiatu kutnowskiego, zmiana wsi w miasto ma odczuwalny dla mieszkańców miejscowości wymiar. Ułatwia odrolnienie działki w celu przeznaczenia jej na cele prowadzonej działalności gospodarczej czy przemysłowej. Co za tym idzie inwestorzy chętniej lokują swoje przedsięwzięcia w miastach niż wsiach.

O zmianach w Dąbrowicach będziemy informować na bieżąco.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: