Darmowe porady prawne a zastępstwo procesowe

W wielu miejscach możemy natknąć się na ofertę bezpłatnej pomocy prawnej, udzielane są porady prawne z zakresu prawa podatkowego, rodzinnego, a nawet prawa karnego. Darmowe wsparcie prawnika prowadzą instytucje państwowe, samorządowe oraz rozmaite fundacje i stowarzyszenia. Zwykle w punktach porad prawnych udzielają informacji adwokaci, radcy prawni.

- R E K L A M A -

Bezpłatna pomoc prawna

O poradę do punktu bezpłatnych porad prawnych może zwrócić się każdy, jednak trzeba mieć na uwadze, iż porada to nie to samo co sporządzenie pisma procesowego, czy dokonanie czynności procesowej. Zwykle adwokat bielsko udziela jedynie informacji i wskazówek o stanie prawnym, możliwych rozwiązaniach itp. Jeśli oczekujemy od adwokata, by za nas przygotował pozew, złożył apelację musimy rozważyć odpłatne usługi kancelarii prawnej. Tym samym bezpłatna porada prawna ma swe ograniczenia i słabe strony, mimo to jest ważnym wsparciem dla osób, których nie stać na korzystanie z kancelarii prawnych w cenach rynkowych.

Internetowe porady

Pewna formą pomocy prawnej są porady prawne w sieci. W wielu portalach można znaleźć odpowiedzi na szereg pytań, problemów, wątpliwości. Nie zawsze jednak interpretacja przepisów odpowiada naszej konkretnej sytuacji, czasem zaś odnosi się do już nieaktualnych przepisów itp. Poza sprawdzonymi źródłami opieranie się na wiedzy internetowej z dziedziny prawa jest ryzykowne. Rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z porad prawnych online, za które zapłacimy mniej niż stacjonarnie, a odpowiedź uzyskamy szybko, sprawnie bez wychodzenia z domu, również anonimowo. Szereg adwokatów zachęca do skorzystania z oferty online udostępniając możliwość komunikacji mailowej, konsultacji telefonicznej bądź przez rozmaite komunikatory online. Dodatkowo w kancelariach prawnych nabyć można paczki dokumentów, wzorów pism procesowych wraz z instrukcja uzupełnienia za przystepna sumę.

- R E K L A M A -

Zastępstwo procesowe adwokata

Od porad prawnych należy odróżnić zastępstwo procesowe, które polega na reprezentowaniu klienta przed sądem. Koszty zastępstwa procesowego nie mogą być pokrywane z funduszy na bezpłatna pomoc prawną. Jedynym rozwiązaniem dla osób o niższych dochodach jest ubieganie się od sądu o zwolnienie z kosztów sądowych, które również nie są tożsame z zastępstwem procesowym. Koszty zastepstwa są doliczane do kosztów zasądzanych przez sąd do zapłaty przez stronę przegrywającą proces sądowy zarówno cywilny jak i karny. Należy podkreślić, iż w zdecydowanej większości spraw, we wszystkich sprawach cywilnych nie występuje obowiązek posiadania adwokata, reprezentanta. Tym samym jeśli nie dysponujemy stosownymi środkami finansowymi nie musimy korzystać z usług adwokata i możemy bronić się sami, być samodzielnie oskarżycielami. Koszty zastępstwa procesowego są odgórnie ustalane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zazwyczaj zależne od wartości przedmiotu sporu. Wyjątkowa sytuacja jest obrona w prawie karnym, gdzie oskarżonemu przysługuje obrońca z urzędu nieodpłatnie.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: