Dlaczego warto odwiedzić molo w Brzeźnie?

Z czym kojarzy wam się Morze Bałtyckie? Z plażą, lodami i molo. Najsławniejsze molo w Polsce to molo w Sopocie, jednak Gdańsk również może pochwalić się swoim. Molo w Brzeźnie od lat przyciąga wielu turystów, a także jest ozdobą plaży. Mieszkańcy i turyści zachwycają się tą prawie 100-metrową konstrukcją.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto odwiedzić molo w Brzeźnie
  • co warto wiedzieć o molo w Brzeźnie?

Molo w Brzeźnie jest może mniej znane niż to sopockie, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jest nawet jeszcze piękniejsze. To prawie 100-metrowa konstrukcja. Nie jest tak imponująca jak na sopocka, ale wygląda naprawdę pięknie. Dodatkowym atutem jest okolica piękna i wspaniała. Ta dzielnica Gdańska jest urokliwa i pełna wdzięku. Warto odwiedzić molo w Brzeźnie i przekonać się, jak jest tam pięknie.

Molo w Brzeźnie zaprasza do odwiedzin

Molo w Brzeźnie to historyczna konstrukcja, która zachwyca zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów przybywających do Trójmiasta. Wspaniałe widoki, które rozpościerają się z mola, zachęcają do spacerów oraz relaksu. Na molo można podziwiać nie tylko piękny Polski Bałtyk, ale także statki i promy wpływające do gdańskiego portu, czy płynące Zatoką Gdańską do portu w Gdyni. Dodatkowo, stojąc na molo możemy obserwować dalsze dzielnice Gdańska, Sopotu, a nawet dzielnice Gdyni.  Sama dzielnica Brzeźno, jak i sąsiadujące z nią Przymorze, Nowy Port i Letnica to również piękna okolica i piękne widoki.  W pobliżu znajduje się Stadion Letni Gdańsk, Centrum Ratownictwa Wodnego. Aż chce się wypoczywać i zwiedzać. Więcej o atrakcjach okolicy można przeczytać w Internecie (np. na stroniehttps://pulsgdanska.pl/artykul/molo-w-brzeznie-zachwyca/1323842)

Jaką historię ma piękne molo w Brzeźnie?

Pierwsze molo w Brzeźnie powstało jeszcze pod koniec XIX wieku. Było ono na owe czasy imponującą konstrukcją, a także przedłużeniem ulicy Zdrojowej. Oprócz tego, że z mola można było podziwiać morze, to do mola przybijały także parowce kursujące na trasie z Gdańska do Helu przez Nowy Port. Dodatkowo przybijały tam także żaglowce, z których turyści mogli korzystać, co znacznie podnosiło wartość turystyczną okolicy. Oprócz samego mola znajdował się tam także Dom Zdrojowy, który również przyciągał wielu turystów.

Należy pamiętać, że w owym czasie Brzeźno znajdowało się w oddaleniu od centrum Miasta Gdańska, dlatego uznawano je za miejsce idealne do wypoczynku w ciszy i spokoju, gdzie uciekało się od zgiełku nowoczesnego na tamtejsze czasy miasta. Oprócz Domu Zdrojowego w pobliżu molo znajdowała się także hala plażowa oraz pętla tramwajowa. To pozwalało gdańszczanom i turystom na sprawne przemieszczanie się pomiędzy centrum miasta, a Brzeźnem. Niestety stara konstrukcja molo uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych w okresie II wojny światowej i przez wiele lat nie była odbudowywana.

Aktualnie znajdujące się molo w Brzeźnie to drewniany pomost wybudowany już w latach 90. XX wieku. Jednak molo do życia nie zostało przywrócone w swojej pierwotnej lokalizacji, a w zupełnie nowym miejscu. Obecnie w starej lokalizacji, przy Domu Zdrojowym możemy podziwiać pozostałości po starym molo, między innymi betonowe odlewy. Nowe molo zostało wybudowane mniej więcej kilometr od dawnej lokalizacji. Aktualnie molo w Brzeźnie leży na trasie promenady łączącej Brzeźno z Jelitkowem, czyli kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie – kąpieliskiem i plażą Gdańska. Przy promenadzie połączonej z molo znajduje się wiele punktów gastronomicznych, a także dostęp do darmowego Wi-Fi. Co ważne, wejście na molo w Brzeźnie, w przeciwieństwie do sopockiego jest bezpłatne przez cały rok. Warto odwiedzić to miejsce, ponieważ widoki z molo w Brzeźnie w Gdańsku są naprawdę przepiękne i śmiało mogą konkurować z tymi w Sopocie. Zachęcamy do odwiedzenia molo w Brzeźnie niezależnie od aktualnej pory roku, na pewno się nie zawiedziemy.

materiał zewnętrzny

Nie przegap: