Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie z kutnowskimi akcentami (ZDJĘCIA)

Początek lata to pora pierwszego kwitnienia róż. To także czas wyjątkowego święta oazy zieleni w sercu Warszawy. Reprezentacja Kutna Miasta Róż po raz kolejny odwiedziła stolicę podczas Dni Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Program wydarzenia był bardzo bogaty, a to wszystko po to by mieszkańcy i goście z całej Polski mogli zachwycić się pięknem natury. Kwiaty były wszechobecne i działały na wszystkie zmysły.

- R E K L A M A -

W Arkadach Kubickiego urzekała wystawa pod hasłem Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje – dzieło współpracy artystów, florystów i naukowców.

Kutno – miasto róż, Polskie Towarzystwo Różane oraz Kutnowski Dom Kultury włączyli się w organizację przedsięwzięcia w roli oficjalnych Partnerów. Spotkanie na Zamku Królewskim było doskonałą okazją do promocji Kutna oraz 49. Święta Róży, które w tym roku będzie połączone z wyczekiwanym otwarciem Pałacu Saskiego w Kutnie. Promiennym uśmiechem wszystkich odwiedzających witała 13. Królowa Róż – Wiktoria Kwit. Jej kwiatowa stylizacja budziła zachwyt dorosłych i dzieci. Na kutnowskim stanowisku nie zabrakło też promocji siódmego już numeru rocznika „Róże”, czyli wydawanego przez Polskie Towarzystwo Różane, kompendium wiedzy o najpiękniejszej z kwiatów.

- R E K L A M A -

Jak u siebie, w zamkowych ogrodach czuł się Królewski Zespół Tańca Dawnego „La Danse”, który prezentował dawne tańce dworskie XVII I XVIII w. Zespół Muzeum Regionalnego, promował wrześniowe otwarcie Pałacu Saskiego w Kutnie. Obecność tancerzy w bajecznych, epokowych stylizacjach kusiła do uwiecznienia spotkania na licznych fotografiach a chwilę wytchnienia można było znaleźć też na uroczym barokowym pikniku. Do pozowania do zdjęć zachęcała również oryginalna fotobudka, w formie ukwieconej, barokowej sukni. Chwilę wytchnienia można było znaleźć też na uroczym pikniku wśród dostojnych panów i pięknych dam. Wszystkie aranżacje florystyczne promujące nasze miasto wykonała zaprzyjaźniona z Kutnem warszawianka Katarzyna Fidura-Tratkiewicz.

Ważnym punktem stał się Kiermasz Różany. Był nie tylko okazją do kupna ciekawych odmian róż, ale także przestrzenią wymiany doświadczeń i profesjonalnego doradztwa ze strony producentów róż i ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego. Na odwiedzających czekały m.in krzewy róż od Tadeusza Pałki, RosaĆwik, Rozarium, Roza Sobieszek.

- R E K L A M A -

Członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego przygotowali, cieszący się dużym zainteresowaniem, plebiscyt na najpiękniej pachnącą różę. Publiczność mogła wybierać spośród 18 kwiatowych eksponatów. Oddano łącznie aż 901 głosów. Każda róża z zestawu znalazła swojego zwolennika. Jednak bezkonkurencyjna okazała się dwukolorowa Double Delight, na którą zagłosowało 182 osób. Róża o mocnym zapachu, opisywanym przez niektórych jako ostry lub owocowy. Dla jednych przyjemnie mydlany, dla innych słodko-korzenny i pikantny. Jej zapach nie jest jednoznaczny, ale za to bardzo intensywny i urzekający. Niewątpliwa uroda tej róży, także w dużym stopniu pomogła w dokonaniu wyboru.

(Kutnowski Dom Kultury, fotografie: Adam Pietrusiak)- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: