reklama
reklama
reklama
PanoramaKutna.plLifestyleDom tańszy od mieszkania? Wystarczy wybrać dobrą okolicę!

Dom tańszy od mieszkania? Wystarczy wybrać dobrą okolicę!

Marzysz o własnych czterech ścianach, ale sen z powiek spędza Ci cena, którą będziesz musiał zapłacić za nieruchomość? Warto przeanalizować, co bardziej opłaca się kupić – dom czy mieszkanie. Chociaż może wydawać się, że budynek wolnostojący będzie zdecydowanie większym wydatkiem, to zachodzi wiele okoliczności, które decydują o ostatecznych kosztach. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

- R E K L A M A -

Zakup mieszkania – wybór dla osób ceniących wygodę

Zakup mieszkania to częsta decyzja, zwłaszcza wśród młodych osób. Niestety większość z nich nie może pozwolić sobie na finansowanie transakcji z własnych środków. Korzystają więc ze wsparcia banków, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Decydując się na takie rozwiązania, warto rozważyć kilka ofert różnych banków. Pomocny więc może okazać się ranking kredytów. Znajdziesz go pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

- R E K L A M A -

Dlaczego młodzi ludzie wybierają mieszkania zamiast domów? Głównie ze względu na fakt, że zyskują atrakcyjną lokalizację zamieszkania, często w ścisłym centrum miasta. Zakup takiej nieruchomości ma także wiele innych zalet. Na szczególną uwagę zasługuje:

  • bycie w centrum życia kulturalnego miasta,
  • brak konieczności indywidualnego ogrzewania obiektu – mieszkania w większych miastach są podłączone do sieci miejskiej,
  • możliwość rezygnacji z wykorzystania samochodu dzięki dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej,
  • mniejsze koszty utrzymania w porównaniu z domem jednorodzinnym.

Osoby decydujące się na zamieszkanie w bloku nie muszą także martwić się koniecznością dbania o przydomowy ogródek. Dzięki temu mogą zaoszczędzić czasu i pieniędzy, które mieszkając w domu, należałoby przeznaczyć na pielęgnację działki.

- R E K L A M A -

Własny dom – gwarantowana prywatność

Dom jednorodzinny to w większości przypadków znacznie większa inwestycja w porównaniu z mieszkaniem. Decydując się na budowę takiej nieruchomości oprócz wydatków związanych z jej planowaniem, materiałami oraz opłaceniem ekip budowlanych, konieczne jest uwzględnienie zakupu działki. Jednak i w tym przypadku z pomocą może przyjść kredyt hipoteczny, pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Dla wielu osób możliwość zamieszkania we własnym domu jest jednak spełnieniem marzeń. Dążą więc do tego, aby otrzymać takie świadczenie od banku, Można to zrobić m.in. przez podwyższenie miesięcznego dochodu, co wynika np. z dodatkowego zatrudnienia.

Co sprawia, że dom jednorodzinny jest dla niektórych wymarzoną nieruchomością? Jego największe zalety to przede wszystkim:

  • duża prywatność,
  • możliwość postawienia na działce warsztatu lub pracowni,
  • dostęp do ogrodu, który można zaaranżować według własnych potrzeb,
  • wybór dowolnego wykończenia budynku: elewacji, pokrycia dachowego, okien, drzwi.

Mieszkanie czy dom? Wybierz rozsądnie

Wybór nieruchomości to poważna decyzja. Zarówno sam dom, jak i mieszkanie ma swoje wady oraz zalety, które warto uwzględnić przed zakupem. Wybierając mieszkanie, należy liczyć się z faktem, że jako nabywca dana osoba staje się również członkiem wspólnoty. Konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, np. związanych z ciszą nocną, aby nie przeszkadzać sobie wzajemnie z sąsiadami mieszkającymi obok lub na pozostałych piętrach. Znacznie więcej prywatności zyskują mieszkańcy domów. Mogą oni swobodnie słuchać muzyki nawet po 22, czy zdecydować się np. na rozpalenie grilla w ogródku.

Jedną z najważniejszych kwestii są także opłaty, których należy pamiętać w przypadku obu nieruchomości. Składają się na nie m.in. rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, gaz i inne. W przypadku mieszkania każdy właściciel płaci ustalony czynsz, w którym zawarte są opłaty związane z wywozem śmieci, wodą czy składkami na przyszłe inwestycje osiedlowe. Zużycie prądu czy dodatki w postaci dostępu do Internetu to osobna pula wydatków. Zależnie od wielkości aglomeracji, miesięczny koszt utrzymania mieszkania waha się od 800 do 1500 złotych. Wiele zależy także od liczby domowników. Właściciele domów muszą zadbać o każdą wspomnianą kwestię samodzielnie. Oznacza to, że ich rachunki są często znacznie wyższe. Szacunkowo miesięczny koszt utrzymania domu może wynosić nawet 2500 zł. Opłaty zależą od metrażu domu, wyposażenia czy stylu życia jego mieszkańców. Do tego należy doliczyć wszelkie prace remontowe, które właściciel domu musi opłacić indywidualnie.

Warto zauważyć, że zakup mieszkania traktowany jest często także jako inwestycja na przyszłość. Właściciele lokum w dużych aglomeracjach, mogą zdecydować się na jego wynajem, co pozwala na stały dopływ gotówki. Pozyskane w ten sposób środki mogą być wkładem własnym przy zakupie domu lub poduszką finansową zapewniająca bezpieczeństwo i spokój np. w razie utraty pracy.

Nadal nie wiesz, którą nieruchomość powinieneś wybrać? Więcej informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję, znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-bardziej-sie-oplaca-kupic-mieszkanie-czy-wybudowac-dom.

Tani dom w spokojnej okolicy? To możliwe!

Zakup wymarzonego domu w atrakcyjnej cenie jest możliwy. Wystarczy dobrze wybrać lokalizację nieruchomości. Dla przykładu: w Kutnie można znaleźć szereg ofert gotowych ofert domów jednorodzinnych, których cena jest często znacznie niższa w porównaniu do malutkich mieszkań w dużych aglomeracjach miejskich. Dzięki temu przy wsparciu kredytu hipotecznego można cieszyć się nie tylko prywatnością, ale przede wszystkim spokojem i odpoczynkiem we własnym ogródku.

Materiał zewnętrzny

Nie przegap: