reklama
reklama

Dopłata za dezynfekcję przesyłki? Policja ostrzega przed tymi smsami

Policjanci ostrzegają przed atakiem phishingowym związanym z epidemią koronawirusa. Obecnie rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, w których oszuści informują o dopłacie dezynfekcyjnej przesyłki.

- R E K L A M A -

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów, żadna firma kurierska nie wysyła tego typu SMS-ów. W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować was okraść.

To nie pierwszy raz, gdy oszuści podszywają się pod firmy kurierskie. Już wczesniej dochodziło do dużych kampanii phishingowych, których celem byli klienci dostawców paczek. Teraz cyberprzestępcy powrócili i ponownie wysyłają nieprawdziwe SMS-y związane z epidemią koronawirusa (covid-19).

- R E K L A M A -

W treści wiadomości, którą wysyłają oszuści, możemy przeczytać o konieczności dopłaty za dostarczenie paczki w kwocie 1.50 PLN z powodu opłaty dezynfekcyjnej. W SMS-ie znajduje się także link, który ma pozwolić na uregulowanie opłaty, co pozwoli na dostarczenie przesyłki. To zwykłe oszustwo i pod żadnym pozorem nie klikajcie na linki z tego typu wiadomości.

Żadna firma kurierska nie wysyła wiadomości o dopłacie za paczki z powodu opłaty dezynfekcyjnej w związku z epidemią koronawirusa. Dostawcy przesyłek zachęcają do korzystania z ich własnych aplikacji mobilnych, które są bezpieczne.

- R E K L A M A -

Przykład fałszywej wiadomości sms:

Pamiętaj!

W tym szczególnym okresie najskuteczniejszą metodą kontaktu z firmami kurierskimi może być przesłanie wiadomości e-mail, korzystanie z właściwych aplikacji lub kontakt telefoniczny z oficjalnej strony internetowej danej firmy kurierskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, czas połączenia telefonicznego z konsultantami może się wydłużyć. Staraj się zrozumieć tą sytuację.

Policja apeluje też o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

źródło: Policja

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: