reklama

DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Efektowne wieńce, setki uczestników i mnóstwo dobrej zabawy. Tak w niedzielę, 21 sierpnia 2022 roku, zapowiadają się Dożynki Województwa Łódzkiego. Impreza odbędzie się w Radomsku. Na wszystkich gości czekają koncerty gwiazd, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, strefa Funduszy Europejskich, konkursy i wiele innych atrakcji. Na tegoroczne tradycyjne święto plonów serdecznie zaprasza Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber.

- R E K L A M A -

Dożynki, nazywane dawniej wieńcem lub okrężnym, były uroczystym podsumowaniem całorocznego cyklu prac na roli i świętowaniem zakończenia żniw. Przez wsie przechodziły barwne korowody odświętnie ubranych żniwiarzy niosących ozdobione kwiatami sierpy i kosy oraz dożynkowe wieńce. Po uroczystościach organizowano zabawę z poczęstunkiem i tańcami. Zwyczaj ten jest formą podziękowania za plony i wyrazem nadziei, że udane zbiory powtórzą się w następnych latach.

Święto plonów

- R E K L A M A -

Tegoroczne uroczystości dożynkowe województwa łódzkiego rozpoczną się mszą świętą, która odbędzie się o godz. 11.00 w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomsku. Po nabożeństwie będzie miała miejsce część obrzędowa, czyli wręczenie dożynkowego chleba i prezentacje dożynkowych wieńców. Zgodnie z tradycją przekazywaną od pokoleń rolnicy na ten dzień wyplatają ze słomy prawdziwe dzieła sztuki. Zwyczaj ten zachował się do dzisiaj, dlatego spośród zgłoszonych do konkursu ozdób wybrany zostanie „Najpiękniejszy wieniec województwa łódzkiego”. Około godz. 14.30 kolorowy orszak uda się do Parku Solidarności, gdzie odbędzie się długo wyczekiwany festyn połączony z koncertami gwiazd.

Zabawa i poczęstunek

- R E K L A M A -

Impreza rozpocznie się od prezentacji tradycyjnych potraw i lokalnych produktów Łódzkiego. Podczas festynu będzie smacznie, głośno i kolorowo. Goście mogą spodziewać się występów zespołów ludowych, konkursów i wielu innych atrakcji. W trakcie zabawy nie zabraknie pysznego wiejskiego jadła, które przygotują Koła Gospodyń Wiejskich. Dla twórców regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny „Łódzkie smakuje”. Wybrane zostaną potrawy aspirujące do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego. Na najmłodszych uczestników imprezy czekają specjalnie przygotowane strefy zabaw i animacji. Dla wszystkich otwarta będzie strefa Funduszy Europejskich, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się dowiedzieć, jak pozyskać dotację na założenie własnej firmy, jak zdobyć pożyczkę na rozwój przedsiębiorstwa, a także jak wygląda realizacja projektu unijnego.

Koncerty

Tego dnia w Parku Solidarności z Radomsku odbędą się także koncerty gwiazd. Na godzinę 16.30 zaplanowano występ grupy Turnioki, która łączy folk góralski z muzyką rockową. Godzinę później zaśpiewa ulubieniec nastolatek – Dawid Kwiatkowski. Po godzinie 19 na scenę wejdzie jedna z ulubionych grup muzycznych w Polsce – Feel. Na zakończenie dożynek, o godzinie 20.30, zagra, ceniony za sceniczną charyzmę i niezapomnianą atmosferę koncertową, Ray Wilson.

Fundusze Europejskie w powiecie kutnowskim

Fundusze unijne wspierają polskie rolnictwo i rozwój wsi nie tylko w formie odbudowy i poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W powiecie kutnowskim we wsi Długie przy szkole podstawowej powstała sala gimnastyczna, a dla kobiet wiejskich z gminy Kutno przeprowadzono warsztaty edukacyjne, które pomogły im w poszukiwaniu pracy. Dla młodzieży z obszarów wiejskich powiatu kutnowskiego zrealizowano program stypendialny – „Średnie wykształcenie naszym celem”. Ze środków unijnych sfinansowano też projekt umożliwiający zdobycie nowych kompetencji zawodowych uczniom Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie. Jednym z symboli nowoczesnej, ale także szanującej i zachowującej najlepsze tradycje wsi, są właśnie dożynki. Poprzez zaangażowanie w uroczystości i wspólną zabawę, dbamy o dziedzictwo kulturowe, współpracę i integrację gmin wiejskich z miastem. Przy wsparciu środków unijnych rozwijają się też gminy powiatu kutnowskiego. Zapraszamy na Dożynki Województwa Łódzkiego 2022.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: